reklama

Nezávislá média a opoziční politici si kladou otázku, zda Putin poprvé za tři roky přijede na návštěvu do Minsku, aby Lukašenka přiměl k přímému zapojení do války proti Ukrajině. Nevylučují však ani variantu, že Putinova návštěva bude gestem "na počest posledního spojence Moskvy".

Putin má při pracovní návštěvě s Lukašenkem jednat především o bezpečnostních otázkách a "vymění si názory na situaci v regionu a ve světě", uvádí se v prohlášení. Zmínka o ruské invazi na Ukrajinu v něm není.

"Lukašenko nemá žádnou šanci odstřihnout se od Putina. Celé hospodářství, všechny podniky, dodávky potravin jsou orientovány na Rusko. Lukašenko nemá žádnou možnost odmítnout Putinovo rozhodnutí (o přímém zapojení Běloruska do agrese), pokud na něj dojde," řekl serveru Naša Niva bývalý ministr kultury Pavel Latuška, který nyní patří k předákům běloruské opozice v exilu. Pravděpodobnost zavlečení Běloruska do války se podle něj bude časem jen zvětšovat.

Putin se každopádně pokusí návštěvu v Minsku využít k tomu, aby zvýšil tlak na Ukrajinu a znovu se pokusil přimět Kyjev přistoupit na mírové rozhovory podle ruských podmínek, míní Latuška. "Hrozba druhého vpádu (ruských vojsk) z běloruského území nutí ukrajinskou stranu mít na severních hranicí značné množství vojáků a techniky, což je výhodné pro Rusko," upozornil. Politik předpokládá, že při jednání v Minsku bude klíčová právě otázka běloruské účasti na příští ruské ofenzivě proti Kyjevu. I skeptičtější analytici než Latuška podle portálu připouštějí, že od Kremlu se dá v současnosti očekávat v podstatě cokoliv.

"Putin potřebuje vytvářet různé iluze a kouřové clony, aby ofenziva, kterou bezpochyby chystá, byla znovu překvapením," odhadl účel návštěvy ruského prezidenta expert Pavel Macukevič podle serveru Zerkalo. Upozornil, že Putin a Lukašenko tráví spoustu času v důvěrných jednáních mezi čtyřma očima. Příliš se chovají spíše jako spiklenci, než aby šlo o nějaké velké přemlouvání. Závislost Minsku na Moskvě je v současnosti tak veliká, že by podle experta stačilo, aby Putin dal pokyn - a Lukašenko by se nezmohl na odpor.

Lukašenkův režim na začátku ruského vpádu na Ukrajinu poskytl běloruské území ruským vojskům, která útočila na Kyjev. V současnosti Rusům poskytuje prostor pro vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskou invazi podporuje rovněž materiálně.

Moskva a Minsk spolu před časem vytvořily společné vojenské uskupení, jen v říjnu Rusko do sousední země poslalo až 9000 vojáků a stovky kusů bojové techniky.