Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin se jako člen KGB podílel na vyšetřování protisovětského graffiti

Putinovo jméno v protokolu z domovní prohlídky u umělce Olega Volkova
Putinovo jméno v protokolu z domovní prohlídky u umělce Olega Volkova
Foto: facebook Konstantin Šolmov

Ruský prezident Vladimir Putin se jako třiadvacetiletý poručík sovětské tajné policie KGB zúčastnil vyšetřování jedné z prvních akcí "politického umění", když se v roce 1976 na Petropavlovské pevnosti v Petrohradu objevil 42 metrů dlouhý nápis "Přibíjíte na kříž svobodu, ale lidská duše nezná okovy!"

Autoři nápisu po dopadení strávili roky ve vězení, uvedl dnes zpravodajský server Meduza, píšící z lotyšského exilu. Putinovu účast na vyšetřování potvrzují podle něj nedávno objevené dokumenty.

Putinovo jméno se vyskytuje v protokolu z domovní prohlídky u umělce Olega Volkova, který se zachoval v Muzeu politické historie. Jako první si toho všiml petrohradský historik Konstantin Šolmov, který snímek protokolu zveřejnil na sociálních sítích.

Nápis o ukřižování svobody a nespoutané duši se objevil na jedné z bašt pevnosti 3. srpna 1976 ráno, namalovali jej sovětští umělci Julij Rybakov a Oleg Volkov, kteří se o několik měsíců dříve marně pokoušeli v pevnosti zorganizovat výstavu svých děl. Nápis malovali 15 minut bílou barvou, každé písmeno bylo vysoké 1,2 metru, a tak byl nápis dobře vidět.

Tajní policisté, kteří měli nápis smazat, museli připlout k pevnosti v nafukovacích člunech, protože hladina Něvy stoupla a na místo se nedalo dojít suchou nohou. "Čekisté", jak se příslušníkům tajné služby přezdívá od sovětských dob, nejprve museli připlout a pak se brodit v holínkách. Písmena zkusili zakrýt víky od rakví z blízkého pohřebnictví v pevnosti, ale tím upoutali k nápisu ještě větší pozornost, poznamenal server.

Dílo Rybakova a Volkova se od jiných sovětských graffiti lišilo "rozměrem, poetičností a přesnou trefou do historického a literárního kontextu", napsal svého času rakouský novinář Herwig Höller. Vzhledem k tomu, že nápis s výrazy svoboda a okovy umístili na bývalou věznici, lze jej interpretovat i jako narážku na báseň, kterou Alexandr Puškin věnoval petrohradským vzbouřencům proti carské moci poslaným do vyhnanství na Sibiři. Autor předpovídá, že těžké okovy jednou spadnou a svoboda uvítá vyhnance radostně u vchodu.

Putin se podle zmíněného protokolu asi měsíc po namalování nápisu, 7. září 1976, spolu s dalšími příslušníky KGB zúčastnil domovní prohlídky u Volkova. Toho spolu s Rybakovem obvinili z výtržnictví a poškozování státního majetku, historických památníků a architektury. Rybakova odsoudili na šest let do vězeňského tábora, Volkova na sedm.

Skoro o 40 let později, v srpnu 2016, se inkriminovaný nápis znovu objevil v Petrohradu, na jednom z nábřeží. Tentokrát šlo o dílo umělce z Jekatěrinburgu. "Mohu jen říci, že (nápis) neztratil aktuálnost," řekl tehdy Rybakov s tím, že se autorovi klaní.

Témata:  Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy