Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin se podle Scholze snaží rozdělit Evropu, ale neuspěje

Evropští politici přicházejí na Pražský hrad na neformální summit EU. (7.10.2022)
Evropští politici přicházejí na Pražský hrad na neformální summit EU. (7.10.2022)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží rozdělit Evropu, ale to se mu nepodaří. Čtvrteční summit Evropského politického společenství (EPC) a dnešní neformální summit Evropské unie v Praze ukázaly, že Evropa pevně stojí za Ukrajinou a podporuje její územní integritu. Po summitu to novinářům řekl německý kancléř Olaf Scholz. Odsoudil ruské hrozby použití jaderných zbraní v konfliktu s Ukrajinou.

"Oba summity zdůraznily, že ruský útok na Ukrajinu znamenal dějinný zlom," prohlásil Scholz. Účastníci obou vrcholných schůzek podle něj byli jednotní v podpoře Ukrajiny. Už ve čtvrtek dávali zástupci EPC najevo,že neúčast Ruska a Běloruska na jednání je symbolem jejich izolace kvůli konfliktu, který Rusko rozpoutalo.

Na dnešním mimořádném summitu EU se podle Scholze jednalo o možnosti další finanční podpory Ukrajiny. Podle něj se na konci listopadu uskuteční v Berlíně jednání organizované Německem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, které se bude věnovat novým možnostem podpory při obnově Ukrajiny.

Scholz také odsoudil debaty o možném využití jaderných zbraní v konfliktu na Ukrajině. "Na zmínky o možném nasazení jaderných zbraní musí být jasná odpověď. A to, že jakékoli užití jaderných zbraní je nepřijatelné," řekl.

Scholz na summitu obhajoval národní programy proti vysokým cenám energií

Na summitu Evropské unie se podařilo odstranit nepochopení ohledně plánu německé vlády na zmírnění dopadů vysokých cen energií v objemu 200 miliard eur (téměř pět bilionů korun). Řekl to německý kancléř Olaf Scholz na závěr neformálního summitu Evropské rady v Praze. Scholz dnes německý program znovu obhajoval a zdůraznil, že podobné balíčky přijaly i jiné země, jmenovitě Itálie, Francie, Španělsko či Nizozemsko.

"Využil jsem příležitost, abych svým protějškům balíček vysvětlil a zasadil ho do evropského kontextu" řekl Scholz a dodal, že summit určitě přispěl k odstranění nedorozumění. Scholz řekl, že je důležité snížit ceny zemního plynu a připustil, že vyřešení problému vysokých cen lze dosáhnout jen společně. Zároveň ale obhajoval opatření na národní úrovni. Podle něj jsou nezbytná a budou muset být přijímány ve všech zemích. "Takové programy jsou plánovány, nebo už byly uskutečněny i jinde," podtrhl. "Nejsem si jistý, zda bude společné evropské řešení, ale nadále o tom diskutujeme," řekl také šéf německé vlády.

Scholz naznačil, že snížen ceny plynu lze dosáhnout v součinnosti s vývozci této energetické suroviny, například s Norskem a Spojenými státy. Evropa podle něj potřebuje dlouhodobé kontrakty o dodávkách plynu s různými dodavateli. V posledních letech mnohé evropské státy sázely na krátkodobé dohody, řekl kancléř.

Německá vláda v posledních dnech čelila v EU rostoucí kritice především menších zemí za svůj plán vynaložit na zmírnění dopadů vysokých cen energií až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč). To by podle expertů mohlo znevýhodnit ostatní země EU, řada šéfů států a vlád tak dnes při příchodu zdůrazňovala potřebu společného evropského řešení problému.

Lídři EU dnes jednali mimo jiné o možnosti zastropovat velkoobchodní ceny plynu. Debatovali také o bezpečnosti dodávek. Dnešek pojali jako přípravu před formálním summitem EU za dva týdny v Bruselu.

Ke stanovení cenového stropu se přiklánějí země jako Polsko, Francie, Itálie či Španělsko. Německo spolu s Nizozemskem či severskými státy se zatím staví proti s obavami, že by strop zásadně narušil fungování trhu a mohl způsobit nedostatek plynu. Pokud jde o nové zdroje plynu, je ve hře je například i stavba plynovodu MidCat, který by propojil Katalánsko s jihem Francie. Podporuje ho Španělsko či Německo, zatímco Paříž se dosud stavěla proti projektu.

K možnému zastropování cenu plynu se dnes Scholz vyjádřil spíše skepticky. "Chci říci, že v této otázce nemáme žádná myšlenková tabu a žádné ideologické spory. Je ale také jasné, že každý zásah do trhu, každé stanovení cen automaticky vyvolává otázky ohledně bezpečných dodávek. Proto musíme tyto věci velmi důkladně prodiskutovat a také připravit," zdůraznil Scholz.

Témata:  Olaf Scholz Vladimír Putin summit EU v Praze energetika

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.