reklama

"Závody ve zbrojení jsou bohužel na pochodu. A začalo to odstoupením USA od smlouvy o protiraketové obraně," nechal se slyšet šéf Kremlu na energetické konferenci v Moskvě s odkazem na smlouvu, kterou podepsali v roce 1972 lídři Ruska a USA. Spojené státy od dohody v roce 2002 odstoupily. "Jsme připraveni mít na zřeteli objektivní okolnosti a zahájit v této věci konstruktivní dialog," citovala Putina agentura TASS.

Prezident dále prohlásil, že ačkoli má Rusko nové zbraně, v jejichž vývoji podle něj předstihlo poprvé v historii USA, tak jimi prý nikoho neohrožuje a je připraveno jednat o snížení počtu útočných zbraní. "Naše systémy létají rychlostí vyšší než 20 machů (dvacetkrát rychleji než zvuk). Nejsou jen hypersonické, jsou to mezikontinentální rakety," tvrdil Putin, podle kterého USA vyvíjejí hypersonické zbraně, které dosahují trojnásobné rychlosti zvuku. Zároveň podle něj není zapotřebí "nic hrotit", ale je naopak třeba zahájit "věcné rozhovory".

Vztah se současným šéfem Bílého domu Bidenem označil Putin za "dostatečně stabilní". Upozornil rovněž na fakt, že v Moskvě dnes končí svou třídenní oficiální návštěvu náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. "Ona a její ruští kolegové jednají o našich dalších kontaktech s prezidentem Bidenem. Takže se současnou (americkou) administrativou máme poměrně konstruktivní vztahy," dodal.

Nulandová přicestovala do Moskvy v pondělí a v úterý se setkala se svým ruským protějškem Sergejem Rjabkovem, se kterým podle jeho slov jednali mimo jiné o konzulární práci. Tu narušilo několik vln vzájemného vyhošťování diplomatů. Obě strany později jednání označily za "užitečné", byť Rjabkov konstatoval, že nepřineslo zásadní průlom. Dnes se americká diplomatka setkala se zástupcem šéfa prezidentské kanceláře Dmitrijem Kozakem a s Putinovým poradcem pro zahraniční politiku Jurijem Ušakovem.

Současné americko-ruské ztahy bývají označovány za nejhorší od konce studené války, zhoršily se mimo jiné kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii nebo obviněním, že se Kreml vměšuje do amerických voleb, což Moskva popírá. Spory panují také ohledně fungování diplomatických misí včetně počtu diplomatů, kteří mohou na ambasádách působit. Americká náměstkyně už v pondělí uvedla, že hlavním tématem bude navázání "stabilních a předvídatelných" vztahů mezi oběma zeměmi.

Podle Putina se ¨rusko-amercké vztahy jednou zlepší díky společným zájmům obou zemí. "Vycházím z faktu, že základní zájmy obou států v oblasti bezpečnosti, snižování počtu strategických útočných zbraní, v boji proti terorismu, proti praní špinavých peněz, včetně daňových rájů, ve stabilizaci energetických trhů - všechny tyto naprosto objektivní věci, společné zájmy způsobí, že se naše vztahy tak či onak zlepší a americký politický establishment přestane o rusko-amerických vztazích spekulovat," poznamenal šéf Kremlu.