reklama

Předtím při setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem označil holokaust za "společnou tragédii" a řekl, že 40 procent Židů zavražděných během druhé světové války tvořili sovětští občané. Historici přitom uvádějí, že ze Sovětského svazu pocházel zhruba jeden milion z celkových šesti milionů zabitých Židů, upozornila agentura AP.

"Sověti a Rusové zažili během války mnoho utrpení," řekl Putin. "Rudá armáda nejen že osvobodila (vyhlazovací tábor) Osvětim, ale významným dílem přispěla i k vítězství nad nacisty," citoval ruského prezidenta deník Haarec.

V projevu před památníkem, který má podobu hořící svíce, Putina podpořil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který řekl, že obyvatelé Leningradu dali světu lekci v "odvaze a nezdolnosti". "Budeme si navždy pamatovat, že to byli vojáci Rudé armády, kteří otevřeli brány Osvětimi," dodal.

Agentura DPA rovněž upozornila na věty, které ruský prezident zapsal do pamětní knihy fóra o holokaustu, které se dnes koná v Jeruzalémě. "Existují tu pokusy překrucovat pravdu ohledně druhé světové války a ospravedlňovat agresory a jejich pomocníky. Hanobí se a ničí památníky válečných osvoboditelů," napsal Putin.

Podle AP mohou být Putinova slova chápána jako další příspěvek k současnému sporu o výklad historie, který spolu vedou Moskva a Varšava. Polský premiér tento týden znovu odsoudil opakované pokusy Ruska Polsko vykreslit jako pachatele druhé světové války a ne jako oběť. Tento spor zasáhl i do programu světového fóra o holokaustu, protože pozvánku na něj odmítl polský prezident Andrzej Duda. Fakt, že na pietní akci promluví Putin a nikoli zástupce Polska, považuje Duda za urážlivý.

Spory s Ruskem ohledně válečných památníků má i Česko. Loni například radnice Prahy 6 rozhodla o přemístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva. Ruské ministerstvo zahraničí označilo české politiky za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Vlnu rozhořčení v Rusku vzbudil i záměr zastupitelstva pražských Řeporyjí zbudovat vzpomínkové místo na padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády, takzvané vlasovce. Moskva vlasovce považuje za válečné zločince.

Putin dnes se zástupci Izraele hovořil i o případu izraelské občanky Naamy Issacharové odsouzené v říjnu loňského roku na 7,5 roku za pašování deseti gramů hašiše. Ruský prezident matce vězněné Izraelky slíbil, že "všechno bude v pořádku".