reklama

V Rakousku zdravotníci zatím na koronavirus otestovali 23.429 lidí. K dnešnímu ránu bylo pozitivních 3611 testů, píše Kurier.at. V neděli to bylo 3026. Nejvíce nakažených v současnosti podle ministerstva zdravotnictví hlásí spolková země Horní Rakousy, která sousedí s Jihočeským krajem. Potvrzených případů má 696. Až druhé je s 676 případy Tyrolsko, které dosud stálo v čele statistiky. Následují Dolní Rakousy (512) a až na čtvrtém místě hlavní město Vídeň (451).

Samotné jednotlivé spolkové země ovšem často uvádí jiná čísla, než která udává ministerstvo zdravotnictví. Například Tyrolsko dnes oznámilo, že má již 1020 potvrzených případů oproti 696, které pro tuto spolkovou zemi hlásí ústřední rakouská vláda. Zatímco tyrolské úřady totiž do statistiky počítají všechny nakažené včetně cizinců, ústřední vláda počítá jen ty, kteří mají ve spolkové zemi trvalý pobyt.

Na nemoc COVID-19 v celém Rakousku zemřelo podle místního ministerstva zdravotnictví zatím 16 lidí. Devět pacientů se zotavilo.

Rakousko kvůli epidemii nemoci COVID-19 na počátku března začalo s kontrolami svých hranic, postupně začalo uzavírat školy a univerzity a rovněž zakázalo konání veřejných akcí, včetně divadelních představení, koncertů či demonstrací. Původně byla platnost velké části opatření stanovena do 3. dubna, v pátek ji ale Rakousko prodloužilo do velikonočního pondělí 13. dubna.

Ministr vnitra Karl Nehammer dnes uvedl, že kvůli porušení opatření souvisejících s šířením koronaviru do neděle padlo téměř 2900 trestních oznámení, informuje volksblatt.at. "Nadále to vypadá tak, že 95 procent obyvatelstva spolupracuje senzačně... a pak je tu těch pět procent lidí, kteří to ještě nepochopili. Proti nim pak policie postupuje se vší rozhodností," řekl Nehammer. Potvrdil také, že policisté na dodržování pravidel dohlížejí mimo jiné pomocí bezpilotních letounů.

"Je důležité lidem vysvětlit, že nyní může každý zachraňovat životy druhých," dodal ministr vnitra.

V Německu už se z nemoci COVID-19 způsobené koronavirem vyléčilo přes 2800 lidí. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekl šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler. Případů nákazy jeho úřad registruje celkem 22.672, úmrtí zatím 86.

K aktuálním číslům Wieler poznamenal, že nezachycují přesně celkový nárůst počtu případů, protože o víkendu RKI nedostala kompletní data ze všech částí země. Agentura DPA v neděli večer součtem údajů z jednotlivých spolkových zemí došla k údaji o více než 24.100 nákazách koronavirem.

Z dosavadních čísel podle Wielera vyplývá, že 57 procent infikovaných jsou muži, 43 procent ženy. Průměrný věk nakažených je 45 let, průměrný věk obětí 82 let. Nejčastější symptomy jsou kašel (v 55 procentech případů) a zvýšená teplota (ve 40 procentech).

Vyléčených je podle šéfa RKI nejméně 2809. "Jde o konzervativní odhad, vcházíme z toho, že už se vyléčilo více pacientů," zdůraznil.