reklama

Orbán je kromě toho znám svým odmítavým postojem k protiruským sankcím přijímaným Západem v reakci na útok Moskvy proti Ukrajině.

Evropská unie musí podle Nehammera dát Ukrajině najevo, že nesouhlasí s invazí na její území. "Nezdá se mi, že by se Maďarsko nebo jakákoli jiná země od tohoto (kurzu) odchylovaly," prohlásil nyní podle agentury Reuters na tiskové konferenci Nehammer.

Maďarský premiér minulý týden řekl, že dosavadní strategie Západu zaměřená na podporu Ukrajiny nefunguje. Podle něj je zapotřebí nová, která by se měla soustředit na vyjednávání o míru, nikoliv na vítězství Ukrajiny ve válce. Zopakoval také, že Budapešť nepodpoří evropské sankce, které by se týkaly dovozu ruského plynu, protože nechce poškodit ekonomiku země.

Orbán v sobotním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije početná maďarská menšina, znovu odmítl "multietnickou" společnost. "Nechceme být míšenci" smíšenými s "Neevropany", řekl. Jeho slova kritizoval například Mezinárodní osvětimský výbor nebo místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas. Na Orbána, který je považován za dlouhodobého spojence ruského prezidenta Vladimira Putina, také pravidelně míří kritika kvůli jeho postoji k situaci na Ukrajině.

V souvislosti s Orbánovým projevem dnes Nehammer prohlásil, že Rakousko "tvrdě odsuzuje všechny podoby rasismu a antisemitismu". Dodal, že s Orbánem "otevřeně hovořil" o jeho projevu.

Na obranu svého víkendového projevu dnes Orbán podle maďarské agentury MTI řekl, že Maďarsko má "fantastické výsledky" v boji proti rasismu a antisemitismu, k němuž má "nulovou toleranci". Uvedl, že Nehammera požádal, aby jakoukoli intelektuální nebo historickou maďarskou problematiku zasazoval do kulturního kontextu.

"Někdy se stane, že mluvím způsobem, který si může člověk špatně vyložit, ale požádal jsem kancléře (Nehammera), aby zasazoval informace do kulturního kontextu," citovala Orbána agentura AFP.

Šéf maďarského kabinetu zároveň zdůraznil, že nezmění svůj odmítavý postoj k migraci do Maďarska. "Nechci, aby se Maďarsko stalo cílem migrantů. Tento postoj není založen na biologii, není to pro nás otázka rasy, je to kulturní problém. Zjednodušeně řečeno chceme zachovat naši civilizaci v současné podobě," prohlásil Orbán.

Při slavnostním uvítání s vojenskými poctami před rakouským kancléřstvím čekaly na Orbána menší skupinky demonstrantů, z nichž se ozýval pískot a bučení, uvedla rakouská média.

Nehammer řekl, že migrace je mezi výzvami, kterým v současnosti Rakousko čelí. Alpská země přijala zhruba 80.000 Ukrajinců a v prvním pololetí zaregistrovala 30.000 žadatelů o azyl z dalších zemí. Rakousko a Maďarsko chtějí svolat společnou konferenci se Srbskem, aby se domluvily na opatřeních vedoucích ke snížení nelegální migrace.

EU dává státům protichůdné rady ohledně plynu, kritizoval kancléř

Evropská komise dává členským státům Evropské unie protichůdné instrukce ohledně zajišťování plynu a přitom neplní své vlastní sliby, řekl podle agentury Reuters rakouský kancléř Karl Nehammer. Kritická slova na adresu Evropské komise Nehammer pronesl po jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, se kterým se dnes sešel ve Vídni.

Evropská unie apeluje na členské státy, aby spolu nesoupeřily v nákupech plynu, a přitom žádá Rakousko, aby naplnilo své zásobníky plynu, uvedl rakouský kancléř na společné tiskové konferenci s Orbánem.

"Jsme svědky mnoha oznámení Evropské komise, ale velmi mála případů uvedení do praxe," pokračoval v kritice Nehammer. Řekl, že užitečná by podle něj byla slibovaná společná unijní platforma pro koordinaci nákupů plynu.

Orbán prohlásil, že Maďarsko bere na vědomí unijní plán omezit poptávku po plynu a snížit postupně jeho dodávky z Ruska. Zdůraznil, že tato snaha je pro Maďarsko sice nevýhodná, ale že jeho země nechce narušovat jednotu Evropské unie.

"Bereme na vědomí toto rozhodnutí, přestože je pro nás nevýhodné, a pokusíme se ho zrealizovat tak, aby nám způsobilo co nejnižší škody," řekl Orbán.