reklama

Rutte své názory představil v nizozemském parlamentu při debatě o protirasistických demonstracích vyvolaných zabitím neozbrojeného černocha v americkém Minneapolisu.

Rutte řekl, že jeho postoj k Černému Petrovi, který v Nizozemsku neodmyslitelně patří k zimním svátkům, prošel v posledních letech "velkými změnami". Ještě v roce 2013 přitom odmítal debatu o postavě, která je podle mnohých karikaturou lidí tmavé pleti. Rutte tvrdil, že není úkolem vlády utvářet podobu folkloru.

Nizozemsko se v uplynulých letech stalo terčem i mezinárodní kritiky kvůli udržování mikulášské tradice. K její změně vyzýval například Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace.

Nizozemský premiér poznamenal, že od roku 2013 potkal mnoho lidí, včetně malých dětí, které se cítily být diskriminovány proto, že představují černocha. To je podle Rutteho to poslední, co lze chtít od svátků určených zejména dětem. "Očekávám, že za pár let už žádní Černí Petrové nebudou," prohlásil premiér.

Černý Petr (Zwarte Piet) je v Nizozemsku pobočníkem svatého Mikuláše, jemuž pomáhá rozdávat dětem dárky. Podle kritiků může zvyk upomínat na to, že bohatí Nizozemci dříve najímali černochy jako exoticky vypadající sluhy. A každoroční ztvárňování Černého Petra, jehož představují zejména běloši se začerněnými tvářemi a afro parukou, prý pouze posiluje negativní stereotypy v zobrazování lidí tmavé barvy pleti.

Rutte nyní uvedl, že tradice už prochází změnou. Některé místní oslavy podle něj přijaly například Petry různých barev a vypustily přívlastek "Černý". Jinde mají tyto postavy jen černé fleky na tvářích, aby bylo zjevné, že se ušpinily v komínech, jimiž podle tradice s dárky prolézají.

I v Nizozemsku se konají protirasistické demonstrace po zabití černocha George Floyda při brutálním zákroku policie v Minneapolisu. Rutte ve středu připustil, že diskriminace představuje problém i v Nizozemsku.