Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Reuters: Rusko svým vojákům u hranic s Ukrajinou začalo posílat i zásoby krve

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Rusko svým silám v blízkosti hranic s Ukrajinou začalo v rámci dodávek lékařských potřeb posílat i krev, která by mohla být podána zraněným vojákům, píše agentura Reuters s odkazem na tři nejmenované americké činitele. Jde podle nich o další ukazatel ruské bojové připravenosti.

Současní a bývalí američtí činitelé uvedli, že drobnosti, jako jsou právě zásoby krve, jsou zásadním předpokladem k vyhodnocení toho, zda je Rusko připraveno podniknout invazi na Ukrajinu, pokud by se prezident Vladimir Putin pro takový krok rozhodl. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, ale popírá, že by chystalo útok.

O zásobách krve američtí činitelé Reuters informovali pod podmínkou anonymity. Informace podle agentury dodává další kontext rostoucímu počtu amerických varování, že se Rusko připravuje na novou invazi na Ukrajinu a že za tímto účelem hromadí v blízkosti ukrajinských hranic na 100.000 vojáků.

Americký prezident Joe Biden předpověděl, že ruský útok na Ukrajinu je pravděpodobný, zatímco ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že by Rusko mohlo zaútočit na Ukrajinu ve "velmi krátké době".

Pentagon připustil, že hromadění ruských sil v blízkosti Ukrajiny je provázeno "lékařskou podporou". Informace, že Moskva na místo zasílá i krev, je však detail, který je podle odborníků zásadní k vyhodnocení ruské bojeschopnosti.

"Negarantuje to, že dojde k dalšímu útoku, ale další útok byste neprovedli, pokud byste to (zásoby krve) neměli k dispozici," uvedl Ben Hodges, americký generálporučík ve výslužbě, který nyní pracuje pro Centrum pro analýzu evropské politiky (CEPA).

Ruské ministerstvo obrany na žádost Reuters o komentář dosud nereagovalo.

Bílý dům údajné dodávky krve nekomentoval, poukázal však na opakovaná americká varování ohledně připravenosti ruské armády. Pentagon odmítl komentovat informace zpravodajských služeb.

Tři američtí činitelé, kteří Reuters o zásobách krve řekli, odmítli sdělit, kdy přesně Spojené státy zaznamenaly přesun těchto dodávek k vojákům v blízkosti Ukrajiny.

Rusko mezitím naléhavě požaduje přepracování bezpečnostní architektury v Evropě po skončení studené války. Ruské požadavky bezpečnostních záruk, předložené v prosinci, zahrnují ukončení dalšího rozšiřování NATO, aby se Ukrajina nikdy nemohla připojit, a stažení sil a zbraní aliance z východoevropských zemí, které přistoupily do NATO po studené válce.

Putin dnes upozornil francouzskou hlavu státu Emmanuela Macrona, že odpovědi Spojených států a NATO na bezpečnostní požadavky Ruska nezohlednily zásadní obavy Moskvy.

Biden uvedl, že nepošle americké vojáky bojovat proti Rusům na Ukrajině, ale ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému ve čtvrtečním telefonátu sdělil, že Spojené státy a jejich spojenci jsou připraveni jednat rozhodně, pokud Rusko Ukrajinu napadne. Washington a jeho spojenci Rusko rovněž varovali, že by v případě napadení Ukrajiny čelilo tvrdým sankcím.

Podle amerického generála má Rusko u Ukrajiny pozemní, vzdušné i jiné síly

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a "zjevně" je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na dnešním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

"Ruská federace shromáždila v tuto chvíli více než 100.000 (příslušníků) pozemních sil, vzdušných sil, námořních sil, speciálních jednotek, kybernetických, elektronických jednotek, velení, techniků a dalších schopností podél hranic Ukrajiny," citovala šéfa sboru náčelníků štábů Milleyho televize CNN. Podle Reuters generál soustředění ruských sil označil za největší operaci tohoto druhu od éry studené války.

"Jakkoli se nedomníváme, že prezident Putin učinil konečné rozhodnutí použít tyto síly proti Ukrajině, zjevně je to teď v jeho možnostech," uvedl ministr Austin. Moskva má podle něj několik možností, kromě "uchvácení měst a významných území" jsou to také "nátlakové kroky a provokativní politické kroky", jako například uznání samostatnosti oblastí na východě Ukrajiny, které ovládají proruští separatisté.

Moskva odmítá, že by připravovala útok na Ukrajinu, manévry v blízkosti jejích hranic prezentuje jako svou interní záležitost. Zároveň předložila Západu sadu požadavků spojených s působením NATO a hrozí odvetnými kroky, nebudou-li vyslyšeny. USA a jejich spojenci při tom dávají opakovaně najevo, že nehodlají zakázat Ukrajině vstup do NATO nebo omezit vojenskou přítomnost na východě Evropy, jak Moskva požaduje.

Podle Austina se nyní Spojené státy soustředí na ruské "dezinformace" spojené se situací na Ukrajině a jsou odholány pomoci Ukraině bránit se.

Témata:  Ruská armáda

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 14:14

Feri neuspěl s odvoláním, tříletý trest vězení za znásilnění platí

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy