Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Riziko nákazy koronavirem v EU roste. Brusel navrhl sérii protiopatření

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Riziko šíření nového koronaviru mezi obyvateli Evropské unie vzrostlo na střední až vysoké. Řekla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž se EU snaží mobilizovat všechny dostupné prostředky pro boj s virem a spouští nový informační portál. Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová uvedla, že v 18 zemích unie bylo registrováno zatím 2100 případů. Celkem 38 občanů EU zemřelo.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes podle von der Leyenové zvýšilo stupeň rizika spojeného se šířením nového typu koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19. Zatímco dosud středisko v každodenním hodnocení uvádělo "nízké až střední" riziko, dnes jej poprvé vyhodnotilo jako "střední až vysoké".

"Jinými slovy, virus se dále šíří," konstatovala šéfka unijní exekutivy na tiskové konferenci s pěticí komisařů, které pověřila koordinací společného postupu EU vůči virové nákaze. Kyriakidisová dodala, že bude o situaci dnes a v úterý jednat s ministry zdravotnictví a že bez ohledu na zhoršenou situaci není důvod k panice.

We are clearly faced with a rapidly changing situation when it comes to #COVID19. Following requests by Member States at the last #EPSCO Council, we have launched an accelerated joint procurement for protective equipment. We will proceed in the swiftest way possible.

— Stella Kyriakides (@SKyriakidesEU) March 2, 2020

Mezi opatřeními komise má být například společný nákup ochranných prostředků jako jsou roušky či respirátory či spuštění informačního webu, na němž lidé najdou údaje o šíření viru nebo o souvisejících dopravních a jiných omezeních. Řada států včetně Česka ruší lety do některých mimounijních zemí, z nichž je hlášen velký výskyt viru.

Podle komisaře pro krizové řízení Janeze Lenarčiče bude Brusel pouze dohlížet na koordinaci a přípustnost jednotlivých kroků, jejichž přijetí je na jednotlivých členských státech.

"Opatření by měla být přiměřená, koordinovaná a vycházet ze situace v jednotlivých státech, která se liší," prohlásil Lenarčić.

Watch the press conference live from the EU Emergency Response Coordination Centre on the EU's response to #COVID19.With @vonderleyen, @JanezLenarcic, @SKyriakidesEU, @YlvaJohansson, @AdinaValean and @PaoloGentilonihttps://t.co/DBRYLt4tKc

— European Commission ?? (@EU_Commission) March 2, 2020

Podle komisařky pro vnitřní věci Ylvy Johanssonové úřady členských zemí pravidelně hodnotí rizika spojená s přeshraničním přenosem viru a zatím žádná unijní země neuvažuje o zavedení kontrol na vnitřních hranicích EU. Například Česko však plánuje omezení letů do severní Itálie, která je jednou z oblastí velkého výskytu viru. Česká vláda jedná s EK o výjimku pro "nepředvídatelné okolnosti", která umožňuje pozastavit lety v rámci EU na dva týdny.

"Naší zásadní prioritou je zajistit, aby se obyvatelé mohli přesouvat z místa na místo," konstatovala dnes komisařka pro dopravu Adina Valeanová, podle níž se EK bude snažit zachovat evropskou dopravní síť co nejvíce funkční. Podotkla, že v případě zrušených letů mají lidé nárok na vrácení peněz. Zda dostanou i případné další odškodnění, však vzhledem k výjimečné situaci není podle ní jisté.

Podle komisaře pro ekonomiku Paola Gentiloniho je zatím příliš brzy na hodnocení dopadu, jaký bude mít koronavirus na evropské hospodářství. Komise podle něj zváží, zda umožnit zasaženým zemím v čele s Itálií větší pružnost v rozpočtových pravidlech. Jakákoli fiskální opatření podle něho musí být přesně načasovaná, "ani příliš brzy, ani příliš pozdě".

Komisař pro vnitřní trh Thierry Breton dnes odhadl, že jen evropský turistický sektor kvůli dopadům koronaviru přichází na ztracených tržbách zhruba o miliardu eur (více než 25 miliard Kč) měsíčně.

Témata:  Ursula von der Leyen EU Evropská komise (EK) COVID-19 koronavirus koronavirus (coronavirus) COVID-19

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy