Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozjede se pandemie covid-19 nanovo? Chudší země jsou časovanou bombou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V situaci, kdy mnoho států postupně ruší opatření zavedená proti šíření koronaviru, se odborníci obávají, že další nárůst případů v chudších zemích s nestabilním zdravotnictvím by se mohl postavit do cesty snahám o zadržení pandemie. Upozornila na to dnes agentura AP.

Státy jako Brazílie, Mexiko, Jihoafrická republika, Indie nebo Pákistán uvolňují opatření ještě před tím, než tamní koronavirová křivka dosáhla vrcholu a dříve, než se jim podařilo vytvořit kontrolní a testovací systémy, které by dokázaly šíření viru zadržet. To by podle odborníků mohlo mít vážné následky. Počet nakažených na světě totiž roste, upozornil v pondělí šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, který mezinárodní společenství vyzval, aby ve snahách o zadržení koronaviru neustávalo.

"Političtí představitelé se zoufale snaží znovu nastartovat ekonomiku svých zemí, ale může to být za cenu velkého množství lidských životů," říká Bharat Pankhania, který se věnuje infekčním onemocněním a přednáší na britské Exeterské univerzitě. Pankhania ale dodává, že opětovné zavedení omezení pohybu také představuje nebezpečí: "Tím lidi opravdu rozčílíte a není jisté, jak budou v takovém případě reagovat."

Někteří odborníci však tvrdí, že omezení pohybu není vždy vhodné, zvlášť pro rozvojové země. "Mnoho států si teď myslí, že předepisovaná medicína je horší než nemoc samotná," říká Mark Woolhouse, který se zabývá infekčními onemocněními a epidemiologií na Edinburghské univerzitě. "Státy neposlouchají doporučení WHO a říkají, že potřebují jinou strategii," dodává Woolhouse. Navrhuje proto, aby se země, které mají problém s omezením pohybu, soustředily na ochranu rizikových skupin, jako jsou lidé nad 60 let věku.

Bohaté státy Evropy a Severní Ameriky, které byly pandemií zasažené jako první, školí odborníky na dohledávání kontaktů, za stejným účelem zavádějí mobilní aplikace nebo plánují vytvoření bezpečných cestovních koridorů napříč zeměmi. Jenže v méně blahobytných částech světa s přeplněnými chudinskými čtvrtěmi, ve kterých je těžké uvést do praxe i taková základní opatření jako mytí rukou nebo omezení sociálního kontaktu, případy koronaviru prudce narůstají a zároveň se tam uvolňují omezení.

Brazílie, Mexiko, Jihoafrická republika, Indie a Pákistán, které se rozhodly otevřít veřejná místa a podniky, v minulých dnech zaznamenaly rekordní denní přírůstky úmrtí i nově nakažených.

V Brazílii počet nakažených koronavirem přesáhl podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse 700.000, virus je tam na vzestupu. Podle Clare Wenhamové z London School of Economics je znepokojivé, že tamní úřady přestaly v pátek zveřejňovat údaje o celkovém počtu nakažených a úmrtí v souvislosti s covidem-19 s vysvětlením, že neodrážejí současnou situaci. Podle ní má toto rozhodnutí jasnou politickou motivaci.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador vyzval občany, aby nepanikařili, když minulý týden začala v zemi prudce přibývat úmrtí spojená s covidem-19. "Nedovolme, aby se zde rozmohla psychóza a strach," uvedl Obrador, který kritizoval média za to, že rozdmýchávají obavy a vyostřují krizi.

V Pákistánu, který uvolnil omezení pohybu minulý měsíc kvůli obavám z prohloubení chudoby, počet případů neustále narůstá. Nové případy koronaviru rychle přibývají také v Jihoafrické republice, více než polovina celkových případů se zde prokázala v uplynulých dvou týdnech, země přesto uvolňuje opatření.

Témata:  COVID-19 koronavirus Brazílie Mexiko Manuel López Obrador

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy