reklama

"V kontextu jaderné bezpečnosti představuje nezodpovědné a neprofesionální chování ruských vojáků velmi vážnou hrozbu nejenom pro Ukrajinu, ale i pro stovky milionů Evropanů. Proto požadujeme, aby Rada bezpečnosti OSN okamžitě přijala opatření k demilitarizaci uzavřené zóny okolo černobylské elektrárny a vyslala speciální misi," uvedla Vereščuková.

"V uzavřené zóně propuklo několik požárů, což může mít opravdu vážné následky," dodala vicepremiérka. Ruští vojáci okolo elektrárny převážejí staré a špatně udržované zbraně, a riskují tak poškození krytu postaveného okolo čtvrtého reaktoru. Brání prý rovněž hasičům v přístupu do zóny.

Zprávy z místa nelze nezávisle ověřit, píše Reuters a připomíná, že Rusko dříve odmítlo, že by jaderná zařízení na Ukrajině ohrožovalo.

Tuzemský Státní úřad pro jadernou bezpečnost na twitteru uvedl, že radiační situace na území ČR i celé Evropy je obvyklá. "Ani v souvislosti s požáry v černobylské oblasti jsme na našem území zvýšenou úroveň kontaminace Cs-137 nezaznamenali. Požáry se tam opakují každý rok. Lesní porosty v blízkosti bývalé elektrárny proto byly už dříve vysekány," informoval. 

Úřad dnes také daroval Ukrajině ochranné masky, detekční a dekontaminační systémy i další materiál. 

Požáry a situaci v okolí elektrárny, která se v roce 1986 stala dějištěm největšího civilního jaderného neštěstí na světě, monitoruje ruský úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor, napsala agentura TASS. Úroveň radiace je podle něj stabilní.

Ukrajinská správa o víkendu informovala, že ruské síly obsadily od Černobylu několik desítek kilometrů vzdálený Slavutyč. Podle dnešního prohlášení starosty Jurije Fomičeva z města Rusové zase odešli poté, co dokončili průzkum.

"(Ruští vojáci) dokončili práci, kterou si předsevzali," uvedl starosta. "Provedli průzkum města, dnes ho dokončili a město opustili. V současné době ve městě nejsou," dodal s tím, že s Rusy nespolupracuje. Regionální úřady minulý týden informovaly o Fomičevově únosu, připomíná Reuters.