Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské problémy po poškození Kerčského mostu se prohlubují, uvádí Londýn

Výbuch na Kerčském mostě
Výbuch na Kerčském mostě
Foto: reprofoto twitter

Logistické obtíže ruské armády po poškození Kerčského mostu vedoucího na okupovaný ukrajinský Krym se prohlubují, uvedlo ve své dnešní ranní zprávě britské ministerstvo obrany. V okolí mostu se tvoří dlouhé dopravní zácpy, přestože provoz na něm byl již částečně obnoven.

Ruské síly se pokoušejí o postup u měst Avdijivka a Bachmut v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, sdělilo velení ukrajinské armády. Právě u Bachmutu se podle nedělního prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského svádějí tvrdé boje.

Rusové operující na jihu Ukrajiny se výpadky v zásobování snaží kompenzovat zvýšením dodávek materiálu přes ukrajinský Mariupol. Na důležitosti nabývá také pozemní zásobovací linie přes Záporožskou oblast. Zásobovacím uzlem je tamní město Melitopol, které ruské jednotky dobyly hned na začátku války a kde Rusové podle Londýna mají významnou leteckou základnu.

"Kvůli ohrožení ruské přítomnosti v (ukrajinském) Chersonu a zhoršení zásobovacích tras přes Krym nabývá z hlediska udržitelnosti ruské okupace na významu pozemní komunikační linie přes Záporožskou oblast," uvedl Londýn.

Silná exploze na Kerčském mostě, který spojuje ruskou pevninu s Krymem, se odehrála 8. října. Moskva uvedla, že za útokem stojí ukrajinské tajné služby. Kyjev se k útoku oficiálně nepřihlásil.

Ruské pozemní síly se dál soustředí na získání města Bachmut na ukrajinském Donbasu, vyplývá z dnešního hlášení generálního štábu ukrajinské armády. U Bachmutu a Avdijivky, která od něj leží asi 70 kilometrů na jih, nepřítel podél celé linie dotyku střílí z tanků, minometů i děl, sdělil ukrajinský štáb. Od doby, kdy v červnu a v červenci ruské síly dobyly klíčová průmyslová města Lysyčansk a Severodoněck na Donbasu, je pro ně Bachmut dalším cílem během jejich pomalého postupu Doněckou oblastí.

Ruské okupační úřady z jihoukrajinského Chersonu přesouvají majetek i zaměstnance bank na poloostrov Krym, který Rusko ovládá už od roku 2014, sdělilo také velení ukrajinské armády. Ukrajinské síly podnikají v Chersonské oblasti protiofenzivu a podle britského ministerstva obrany se boje zanedlouho přenesou přímo do Chersonu, který ruské síly získaly začátkem března, nedlouho po svém únorovém vpádu na Ukrajinu.

Případné uzavření dočasného příměří mezi Kyjevem a Moskvou by ruský prezident Vladimir Putin využil k upevnění ruských pozic a frontové linie na Ukrajině a k přípravě další agrese proti Ukrajině, uvedli v nejnovější zprávě analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Před podobným scénářem varoval minulý týden také nezávislý rusko-lotyšský informační portál Meduza.

Témata:  válka na Ukrajině Krym

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 21:04

Češi pracují na zajištění další munice pro Ukrajinu, přiznal Fiala

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na zajištění dalších 300 tisíc kusů, prozradil premiér Petr Fiala (ODS) britskému deníku Financial Times. Evropa musí podle Fialy posílit také vlastní obranu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy