reklama

Putin dříve v reakci na západní sankce prohlásil, že Rusko bude brzy požadovat, aby "nikoli přátelské" země platily za surovinu v rublech.

"Ne, nejsou ohroženy," reagoval Draghi na otázku ohledně dodávek ruského plynu. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že Rusko ustoupilo od požadavku na platby v rublech. "Myslím, že v Rusku proběhl proces reflexe, který vedl k pochopení toho, co znamená platit v rublech," řekl.

Draghi dále uvedl, že mu Putin ve středečním telefonátu sdělil, že společnosti z Evropské unie budou moci za plyn stále platit v eurech nebo dolarech a konverze rublu proběhne v Rusku. Obdobně řekl ruský prezident během středečního telefonátu německému kancléři Olafu Scholzovi, že banka Gazpromu bude od 1. dubna převádět platby za plyn z eur na rubly a že pro evropské zákazníky se nic nemění.

Italský premiér připomněl, že změna měny u takových kontraktů není snadná. "Změnit měnu, kterou se platí za klíčové zboží na mezinárodní úrovni, není vůbec jednoduché," uvedl. Přechod na platby eurem byl podle něj v posledních letech dost obtížný.

Kreml se k podrobnostem vyjádřil méně jasně, napsala agentura Bloomberg. Zákazníci z "nikoli přátelských" zemí, mezi nimiž jsou mimo jiné všechny členské země Evropské unie včetně Česka, budou muset při dalších nákupech ruského plynu nakupovat rubly za měnu stanovenou ve smlouvě, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Země Evropské unie, kam Rusko dodává zhruba 40 procent plynu, odmítají za surovinu platit v rublech. Takový požadavek označují za jednostranné porušení smluv. Za surovinu platí v eurech nebo v dolarech. Na platbách za plyn v měně podle platných smluv obdobně trvají i hospodářsky vyspělé země skupiny G7.

List Kommersant dnes s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že Gazprom zvažuje možnost zastavení dodávek zemního plynu do "nikoli přátelských" zemí a vyhodnocuje možné důsledky.