Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko hlásí rekordní počet úmrtí na covid-19, kritická je situace v Latinské Americe

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Rusko, které eviduje v nynější pandemii způsobené koronavirem druhý nejvyšší počet nakažených po USA, dnes oznámilo rekordní denní nárůst počtu úmrtí s covidem-19 (174). Druhý nejvyšší počet úmrtí na světě eviduje Británie, jejíž vláda hlásí téměř 37.000 úmrtí z řad nakažených. Agentura Reuters ale po zveřejnění údajů britského statistického úřadu uvedla, že britský počet obětí je o 10.000 vyšší. Chile, třetí nejhůře zasažená země v Latinské Americe, zaznamenalo za poslední den nejvyšší počet nově nakažených (téměř 5000).

Z 5,5 milionu potvrzených případů nákazy koronavirem, jenž se začal loni koncem roku šířit z Číny, jich podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) připadá více než třetina (1,66) na Spojené státy. Také v počtu úmrtí s covidem-19 jsou USA na prvním místě s 98.200 zemřelými. Za poslední den v USA zemřelo 532 nakažených, což je o sto méně než předchozí den.

Naopak rekordní počet úmrtí nakažených za poslední den (174) oznámilo dnes Rusko, kde tak celkový počet úmrtí s covidem-19 vzrostl na 3807. Nově se v Rusku potvrdilo za den 8915 nakažených, čímž počet dosud potvrzených nakažených v zemi se 146 miliony obyvatel vzrostl na 362.342. Rusko v pondělí hlásilo 92 úmrtí, o den dříve to bylo 153 úmrtí, což tehdy představovalo denní rekord. Nejhorší je stále situace v Moskvě, kde přibylo 2830 nových případů a celkový počet nakažených dosáhl 169.303.

Alarmující je situace ve druhé nejhůře postižené zemi světa - Brazílii, kde za poslední den přibylo 11.687 nakažených. To je sice méně než o den dříve (téměř 16.000), denní nárůst úmrtí byl ale za poslední den vyšší - 807 oproti 653 hlášeným v neděli. Země s 210 miliony obyvatel registruje už 374.898 případů nemoci covid-19 a na 23.500 úmrtí. Reálná čísla jsou ale podle expertů mnohem vyšší.

V Latinské Americe, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden označila za nové epicentrum pandemie, je druhou nejhůře zasaženou zemí Peru s téměř 120.000 potvrzenými případy infekce, následované Chile (téměř 74.000 nakažených) a Mexikem (68.620 infikovaných). V Chile se nákaza potvrdila nově i u dvou ministrů tamní vlády, v zemi zemřelo 761 nakažených koronavirem.

Naproti tomu v Evropě, kde byla situace nejhorší koncem března a v dubnu v Itálii a Španělsku, mají vrchol pandemie většinou země za sebou. Proto uvolňují opatření a chystají se na letní turistickou sezónu. Agentura DPA dnes informovala, že Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně Česka. Podmínkou bude příznivá epidemická situace. Návrh má spolková vláda schválit zřejmě ve středu, výstrahu před cestami do ciziny vydalo ministerstvo zahraničí 17. března.

V Itálii začal průzkum, který má pomocí testování krve na protilátky zjistit, jak velká část populace se během epidemie covidu-19 nakazila. Laboratoře budou analyzovat krev od 150.000 lidí, které pomohli vybrat statistici tak, aby byli reprezentativně zastoupeni muži a ženy, obyvatelé různých regionů i příslušníci věkových skupin či profesí. Podobné průzkumy se už konaly například v Česku, Španělsku, Francii či Švédsku.

S uvolňováním omezení pokračuje například i Izrael, kde se dnes věřícím a turistům opět otevřela betlémská bazilika Narození Páně. Objekt, který se podle křesťanů nachází v místě narození Ježíše Krista, byl uzavřen v březnu kvůli pandemii covidu-19.

Témata:  COVID-19 koronavirus Rusko Brazílie Velká Británie Itálie

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy