Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko vyzvalo skupinu BRICS ke koordinovaným opatřením ke stabilizaci ekonomiky

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Rusko vyzvalo skupinu předních rozvíjejících se ekonomik BRICS ke koordinovaným opatřením s cílem stabilizovat hospodářskou situaci. Informovala o tom dnes agentura Reuters. BRICS kromě Ruska zahrnuje Čínu, Indii, Brazílii a Jihoafrickou republiku. Rusko se nyní potýká s negativními hospodářskými důsledky sankcí, které na něj kvůli útoku na Ukrajinu uvalují západní země.

Ruský ministr financí Anton Siluanov na dnešním setkání ministrů a centrálních bankéřů zemí BRICS uvedl, že tyto sankce společně s globálním zpřísňováním měnové politiky vytvářejí hrozbu celosvětové stagflace a potravinové krize. Jako stagflace se označuje období s malým či žádným hospodářským růstem provázeným vysokou inflací.

Organizace spojených národů (OSN) minulý měsíc kvůli válce na Ukrajině a vzestupu inflačních tlaků snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,1 procenta z původně očekávaných čtyř procent. Předpověděla rovněž, že globální inflace se letos vyšplhá na 6,7 procenta. To představuje více než dvojnásobek průměru z let 2010 až 2020, který činil 2,9 procenta

"Válka na Ukrajině, ve všech svých rozměrech, uvádí do pohybu krizi, která rovněž ničí globální energetické trhy, narušuje finanční systémy a prohlubuje extrémní zranitelnost rozvojových zemí," uvedl v květnu generální tajemník OSN António Guterres.

Rusko přijalo sankce proti 61 Američanům včetně ministryně

Moskva přijala sankce proti 61 americkým představitelům včetně například americké ministryně financí Janet Yellenové a ministryně energetiky Jennifer Granholmové. Uvedlo to na svém webu ruské ministerstvo zahraničí. Na novém sankčním seznamu jsou také vedoucí představitelé médií, činitelé z oblasti obrany nebo manažeři některých firem.

Ruské ministerstvo ve stručném vysvětlení uvedlo, že sankce přijalo v reakci na neustálé rozšiřování amerických sankcí proti ruským politickým představitelům, veřejně známým lidem a osobnostem byznysu.

Na ruské černé listině se ocitli také například generální ředitel firmy Netflix Reed Hastings nebo šéfka firmy Nasdaq Adena Friedmanová.

Spojené státy a ostatní západní země uvalily na Rusko bezprecedentní sankce po jeho únorové invazi na Ukrajinu. Poslední velký balík personálních sankcí Washington oznámil spolu s EU po stažení ruských vojsk ze severu napadené země, kdy vyšla najevo zvěrstva páchaná v obcích okolo Kyjeva. V úterý pak Washington informoval o nových sankcích, které mají mířit především na spolupracovníky ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sankční seznam Washington přidal i majetek nejbohatších Rusů včetně jachet a další ruské a běloruské subjekty.

Témata:  Rusko BRICS ekonomika

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 11:51

Počasí: Vítr v Čechách zesílí. Výstraha platí až do úterý

Úvod týdne nepřinese jen výrazné ochlazení způsobené přechodem studené fronty. Zesílí také vítr, upozornili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V nárazech má dosahovat rychlosti přes 65 kilometrů za hodinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy