Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz: EU si již nemůže dovolit veta členských států v zahraniční politice

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Pokud si chce Evropská unie udržet vedoucí úlohu ve světové politice, nemůže si dovolit ponechat jednotlivým členským státům právo veta při rozhodování o společné zahraniční a bezpečnostní politice. Podle agentury Reuters to dnes uvedl německý kancléř Olaf Scholz.

Ruská invaze na Ukrajinu činí jednotu Evropy stále naléhavější a zvyšuje tlak na ukončení "sobeckých blokád" jednotlivých členských států při rozhodování v EU, napsal Scholz v článku, který dnes zveřejnil deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Pokud chceme být ve světě soupeřících velmocí i nadále slyšet, jednoduše si nemůžeme nadále dovolit národní veta, například v zahraniční politice," dodal.

Scholz čelil kritice Kyjeva a dalších západních spojenců, že Německo nezaujalo v ukrajinské krizi vůdčí pozici, což Scholz odmítá. V článku slíbil, že se Ukrajině bude nadále dostávat hospodářské, humanitární, finanční i zbrojní podpory, uvedla agentura DPA.

Invaze, kterou Moskva označuje za "speciální vojenskou operaci", způsobila po desetiletích zdrženlivosti ve vojenských otázkách zásadní změnu v německé obranné politice. Konflikt také přiměl Berlín k aktivnější zahraničněpolitické roli v globálním měřítku. Využívá skutečnosti, že letos předsedá skupině západních ekonomik G7.

Scholz dále uvedl, že Německo v nadcházejících měsících předloží návrhy společné evropské migrační politiky, budování evropské obrany, technologické suverenity a odolnosti demokratického zřízení.

Témata:  EU Olaf Scholz

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 12:54

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy