Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skokové zhoršení epidemie. Rakousko je znepokojeno situací v Česku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Rakousku se za posledních 24 hodin nákaza koronavirem potvrdila opět u více než tisíce lidí. V říjnu je to již po čtvrté, informovala dnes agentura APA. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober označil epidemický vývoj za znepokojivý. Varoval, že se stav může rychle zhoršit, podobně jako v Česku, kde je nyní podle něj situace "velmi těžká".

V Rakousku, které má asi 8,9 milionu obyvatel, za poslední den přibylo 1131 potvrzených případů infekce koronavirem. Dosavadní denní rekord je 1209 nových případů, který úřady zaznamenaly ve čtvrtek. Nejvíce pozitivních testů nadále hlásí hlavní město Vídeň následovaná Dolními a Horními Rakousy, dvěma spolkovými zeměmi, které sousedí s Českem.

Rekordní je nyní v Rakousku počet aktivních případů nákazy; je jich více než 10.000. V nemocnicích je přes 500 lidí, z toho 103 na jednotkách intenzivní péče.

S covidem-19 v Rakousku od počátku epidemie zemřelo 842 lidí, z toho čtyři za posledních 24 hodin.

Rakouský ministr zdravotnictví Anschober dnes epidemický vývoj v zemi označil za znepokojivý. Konec pandemie podle něj ještě není v dohledu, počet nakažených roste ale v celé Evropě. Zvlášť se Anschober na dnešní tiskové konferenci věnoval Česku, kde je podle něj situace "velmi těžká". Případ ČR podle něj ukazuje mimo jiné to, že se epidemická situace může velmi rychle změnit.

"Česko mělo v posledních měsících dobré výsledky, bylo na tom velmi dobře," řekl Anschober. Během několika týdnů ale podle něj došlo "ke skokovému zostření situace". V reakci na to musela pražská vláda přijmout "velmi tvrdá a důsledná opatření". Anschober podle OE24 zároveň vyjádřil naději, že se situace v ČR brzy zlepší, a ujistil, že je s Prahou v neustálém kontaktu.

Také Švýcarsko za posledních 24 hodin zaznamenalo více než tisíc případů nákazy koronavirem. Infekce se potvrdila u 1487 osob, což je rekordní počet. Od počátku epidemie se v zemi nákaza prokázala už u více než 60.000 lidí. S covidem-19 zemřelo ve Švýcarsku 1794 osob.

Švýcarsko, které má zhruba 8,5 milionu obyvatel, vede společné statistiky se sousedním Lichtenštejnskem, v němž žije asi 38.000 lidí.

Na seznam rizikových zemí dnes Švýcarsko přidalo dalších několik zemí a regionů. Do karantény budou muset od pondělí lidé po příjezdu ze Slovenska, Ruska, Jordánska, Íránu, Kanady a Gruzie. Kromě Vídně, Dolních a Horních Rakous se nově na seznamu objevily i rakouské spolkové země Salcbursko a Burgenland. Po Ligurii bude Švýcarsko vnímat jako rizikové i italské regiony Kampánie, Sardinie a Benátsko. Do karantény budou muset také lidé z německých měst Berlín a Hamburk. Česko je na švýcarském seznamu rizikových zemí již od poloviny září.

Témata:  COVID-19 koronavirus Rakousko Švýcarsko Česká republika

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.