reklama

Od příštího týdne už žádný ze slovenských regionů nebude podle dnešního rozhodnutí v nejnižším stupni epidemického rizika a přibude okresů s přísnějšími omezeními.

Vyšší počet potvrzených nových případů infikovaných mělo Slovensko naposledy na začátku dubna po předchozí silné druhé vlně covidu-19. V nemocnicích je s covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění hospitalizováno 531 lidí, z nichž téměř 85 procent nebylo očkováno proti covidu-19.

Počtem obyvatel dvojnásobně větší Česko v posledním období až na výjimky zaznamenalo v absolutním vyjádření nižší laboratorně potvrzené přírůstky nových případů koronavirové infekce než Slovensko.

Slovenská vláda rozhodla, že v nejnižším stupni epidemického rizika podle národního protiepidemického systému, kterým se řídí i nastavení karanténních omezení, již nebude žádný okres. Naopak zhruba každý šestý ze 79 okresů se dostane do druhého nejvyššího rizikového stupně pětidílné škály. To znamená například výraznější omezení pro fungování provozů a konání hromadných akcí, a to hlavně pro případ, že podnikatelé či organizátoři umožní vstup nejen plně očkovaným zákazníkům.

Tempo šíření koronavirové infekce na Slovensku začalo zrychlovat v srpnu. Slovenské ministerstvo zdravotnictví už dříve upozornilo, že v příštích týdnech bude v zemi přibývat nových případů nákazy a v této souvislosti i pacientů v nemocnicích. V očkování proti covidu-19 země zaostává za průměrem EU i za Českem. Důvodem je nízký zájem veřejnosti o vakcíny. Očkování v zemi dříve nepodpořili nebo kritizovali představitelé opozice; prezidentka Zuzana Čaputová i zástupci vládní koalice naopak opakovaně vybídli obyvatele k očkování, které označili za cestu ke zvládnutí třetí vlny epidemie covidu-19.