Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko: Přidání EU k Istanbulské úmluvě sněmovna odmítá

Národná rada Slovenskej republiky
Národná rada Slovenskej republiky
Foto: Národná rada Slovenskej republiky

Slovenská sněmovna se dnes usnesením vyslovila proti tomu, aby Evropská unie přistoupila k takzvané Istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách. Již v březnu slovenský parlament požádal vládu premiéra Petera Pellegriniho, aby v ratifikaci zmíněné úmluvy nepokračovala. Dokument vyvolal v zemi pod Tatrami stejně jako v Česku rozporuplné reakce.

Podle poslanců vládní Slovenské národní strany (SNS), kteří nejnovější usnesení navrhli, je třeba zajistit, aby Úmluvou Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí nebylo Slovensko vázáno ani prostřednictvím rozhodnutí a opatření EU.

Evropský parlament tento týden diskutoval o přistoupení unie k Istanbulské úmluvě u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách. Úmluvu dosud neratifikovalo sedm členských zemí EU včetně Česka a Slovenska.

SNS navrhla i březnové usnesené slovenské sněmovny, kterým se parlament velkou většinou hlasů poslanců postavil proti ratifikaci dokumentu. Podle SNS se text dohody nezabývá pouze předcházením násilí na ženách, ale je v rozporu s definicí manželství jako svazku muže a ženy ve slovenské ústavě. Za jeden z hlavních nedostatků úmluvy SNS označila definici pojmu rod.

Úmluva vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

Svůj podpis k úmluvě Slovensko připojilo hned v roce 2011. Předloni ale slovenské ministerstvo spravedlnosti oznámilo odložení procesu ratifikace dokumentu. Zdůvodnilo to tím, že ve společnosti přetrvávají protichůdné názory na jeho přijetí.

Dohodu podepsalo v roce 2016 také Česko, kde úmluva rovněž vyvolala rozporuplné reakce. Podle svých zastánců dokument pomůže v boji proti násilí a podpoří myšlenku rovného postavení žen a mužů, naopak podle kritiků je postačující stávající trestněprávní ochrana obětí násilí a istanbulská úmluva není zapotřebí. Aby v Česku začala platit, je nutná její ratifikace Sněmovnou a Senátem a podpis prezidenta.

Témata:  Slovensko Peter Pellegrini násilí EU vláda sněmovna

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 16:38

Češi budou ve volbách do europarlamentu vybírat ze 30 uskupení

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy