Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko se otřese v základech? Volební průzkum naznačuje velké změny

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)
Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Další průzkum před nadcházejícími parlamentními volbami na Slovensku potvrdil pokles popularity nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica a posílení opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO).

V nejnovější sondáži agentury Focus skončilo OLaNO na druhém místě za Směrem-SD. Je to zároveň první průzkum, podle kterého by mimo parlament skončily zbylé dvě vládní strany Most-Híd a Slovenská národní strana (SNS). Částečně odlišné výsledky od sondáže Focusu ukázal průzkum méně známé agentury Actly. Volby budou na Slovensku 29. února.

Podle průzkumu agentury Focus by pět opozičních či neparlamentních formací, které se vymezují vůči Směru-SD, dokázalo sestavit vládu s většinovou podporou ve sněmovně.

Popularita Směru-SD podle Focus klesla na 17 z předchozích 18 procent. OLaNO naopak výrazně stouplo na 13,3 procenta z lednových devíti procent. Na třetím místě skončila krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), pro kterou by nyní hlasovalo 12,2 procenta rozhodnutých voličů.

Na dalších místech skončily koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS)/Spolu (9,3 procenta), nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (8,2 procenta) a opoziční hnutí Jsme rodina (7,8 procenta).

Průzkum uskutečnila agentura Focus na objednávku koalice PS/Spolu ve dnech 6. až 12. února mezi 1005 respondenty staršími 18 let.

Těsně nad pětiprocentní hranicí, limitem pro vstup do sněmovny, skončilo neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí s podporou 5,4 procenta a opoziční Svoboda a solidarita (SaS) s 5,3 procenta.

Zatímco popularita vládní strany Most-Híd se pohybuje pod hranicí pěti procent už delší dobu, nově pod ni spadla také SNS předsedy parlamentu Andreje Danka. Preference SNS dosáhly 4,4 procenta. Danko na konci ledna přiznal, že v minulosti komunikoval s jednou z nyní obžalovaných v případu vraždy novináře Jána Kuciaka.

Dnes odpoledne zveřejnil výsledky jiného průzkumu veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska, který si anketu objednal u společnosti Actly, jež nepatří v zemi k zavedeným agenturám. Podle této sondáže podpora Směru-SD dosáhla 20,9 procenta a na dvou dalších místech skončily OLaNO a LSNS. Z průzkumu také vyplývá, že SNS by se ziskem rovných pěti procent zůstala ve sněmovně, naopak vypadla by z ní SaS (4,6 procenta).

Směr-SD a SNS chtějí krátce před volbami prosadit ve sněmovně zvýšení přídavků na děti, zavedení 13. penze a zrušení dálničních známek. Opatření ohlásily v tomto týdnu a vláda příslušné návrhy schválila ve středu.

Poslední předvolební průzkumy veřejného mínění mohou agentury, strany či média na Slovensku zveřejnit v pátek. V soboty začne dvoutýdenní moratorium na publikování výsledků sondáží popularity politických stran, které skončí uzavřením hlasovacích místností v den voleb do sněmovny.

Témata:  volby na Slovensku Smer SD Za lidi (Za ľudí) Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Slovensko průzkumy Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 16:38

Češi budou ve volbách do europarlamentu vybírat ze 30 uskupení

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy