reklama

Virus se za poslední rok zdravotníkům podařilo udržet v převážně řídce obydlených oblastech provincií Ituri a Severní Kivu na východě země, objevilo se ale i několik případů v sousední Ugandě, provincii Jižní Kivu a ve velkoměstě Goma. Toto dvoumilionové obchodní středisko leží na hranicích s Rwandou a má i mezinárodní letiště.

Jednou z nakažených, kteří se dostali za hranice Konga, byla i devítiletá dívka, jež nemoci podlehla tento týden, uvedla s odkazem na místní úřady agentura AP.

Zdravotníci dítě převezli do ugandské nemocnice poté, co mu na kontrolním stanovišti na hranicích zjistili horečku a krvácení z úst. Dívka cestovala s matkou, podle zdravotníků se nedostala do kontaktu s žádnými obyvateli Ugandy. Její pozůstatky budou dnes navráceny do Konga.

Ebola nebo též krvácivá horečka je vysoce nakažlivá, přenáší se tělesnými tekutinami a její první symptomy mohou připomínat například chřipku. Konžské úřady ale v srpnu zaznamenaly úspěch s použitím dvou zatím neregistrovaných léků, díky nimž mají lidé při včasné léčbě až devadesátiprocentní šanci na přežití.

Boj s nemocí v Kongu značně komplikuje působení ozbrojených milic, které útočí na zdravotníky a nutí lidi, aby opouštěli své domovy. Místní obyvatelé v sobě mají také po desetiletích zkušeností s nekončícím ozbrojeným konfliktem zakořeněnou skepsi vůči úřadům a vojákům.

Západním pracovníkům doprovázeným mírovými jednotkami OSN proto velice často nedůvěřují. Asi 40 procent lidí zde nevěří, že ebola existuje, nebo z jejího zavlečení do Konga viní právě lékaře. Nakažení často symptomy ignorují či skrývají a mohou tak přijít do kontaktu s velkým množstvím dalších lidí.