reklama

V řadě obcí a měst, včetně metropole Manily vzdálené od vulkánu asi 60 kilometrů, byly uzavřeny vládní úřady a školy, uvedla agentura AP. Od neděle byly na místních letištích odloženy či zrušeny stovky letů, což zasáhlo desetitisíce cestujících.

Stupeň varování platící pro oblast Taalu je nadále na čtvrtém stupni z pětibodové škály. Znamená to, že nebezpečná erupce se dá očekávat v řádu hodin či dní. Pátý, nejvyšší stupeň značí postupující ničivou erupci.

Během dnešního dne sopka chrlila žhavou lávu do výšky až 800 metrů společně s oblaky popela a kamení. V průběhu osmi hodin dnes seizmologové zaznamenali zhruba 50 vulkanických zemětřesení, což svědčí o tom, že magma uvnitř sopky stoupá k povrchu, sdělil filipínský seizmologický ústav. Ten také varoval před trvajícím spadem popela ve vesnicích, které leží v blízkosti sopky.

Taal se nachází na hlavním filipínském ostrově Luzon v provincii Batangas a je to druhá nejaktivnější sopka na Filipínách. Server stanice BBC píše, že v minulých 450 letech sopka vybuchla 34krát. Nejnověji se probudila k životu v neděli mohutnou erupcí, která vyslala oblak vulkanického popela do výšky 15 kilometrů.

Vítr zanesl popel až do Manily a vynutil si v neděli uzavření tamního mezinárodního letiště. To nefungovalo ani část pondělí. Zrušeno či odloženo bylo více než 500 mezinárodních a domácích letů, což zasáhlo na 80.000 pasažérů, řekl agentuře AP manažer letiště Ed Monreal.

Úřad pro řešení katastrof napočítal v provinciích Batangas a Cavite přes 40.000 lidí, kteří opustili své domovy a vyhledali útočiště v téměř 200 evakuačních centrech. Místní představitelé předpokládají, že jejich počet se ještě zvýší. Úřady varovaly obyvatele zasažených vesnic, aby se zatím nevraceli zpět.

Nemocnice ve městě Tagaytay v provincii Cavite přijala nejméně šest lidí s dýchacími potížemi. Žádná úmrtí ani rozsáhlé škody výbuch sopky zatím ale nezpůsobil.