reklama

Rozhodnutí nabude účinnosti 6. prosince, ministerstvu tak soud poskytl prostor opatření upravit.

Ministerstvo zdravotnictví chce počkat na doručení písemného vyhotovení rozsudku. Následně se bude doporučeními soudu řídit tak, aby chránilo veřejné zdraví a zároveň minimalizovalo zásahy do práv, napsala ČTK Gréta Rakašová z tiskového oddělení.

Stát formuláře po příjezdu do země zavedl kvůli pandemii koronaviru. Musí je vyplnit všichni starší šesti let, kteří v posledních 14 dnech byli déle než 12 hodin v cizině.

Údaje z formulářů jsou uchovávány po dobu 12 měsíců a mají k nim přístup všechny krajské hygienické stanice a ministerstvo zdravotnictví. Sloužit mají k nalezení rizikových kontaktů nakaženého. V případě individuální dopravy však formulář neobsahuje žádné údaje relevantní pro trasování, a nejde tedy o důvodný zásah do základního práva na ochranu soukromí, zdůvodnil soud. U nízkorizikových zemí je podle soudu malá pravděpodobnost, že hromadnou dopravou přicestuje nakažený člověk, což dal do kontrastu s intenzitou zásahu do soukromí.

"Soud se zejména pozastavil nad délkou uchovávání údajů, po dobu 12 měsíců je nepřiměřená," dodal při čtení zdůvodnění verdiktu soudce.

Městský soud se zároveň zabýval návrhem na zrušení povinnosti vyplňovat formulář pouze elektronicky, problém však neshledal. Ministerstvo zdravotnictví je podle něj v tomto požadavku oprávněno, jelikož jde o nejefektivnější způsob sběru dat v případě hledání rizikových kontaktů.

Povinnost vyplnit formulář Městský soud v Praze plně zrušil již ve středu 27. října, kdy verdikt zdůvodnil mimo jiné tím, že to zasahuje do práva vstoupit na území ČR, které má každý občan. Ministerstvo zdravotnictví následně v novém opatření doplnilo odůvodnění, formulář při příjezdu tak povinný zůstal.