reklama

Ve Španělsku se otevřely malé provozovny, například kadeřnictví či knihkupectví, ale jen pro objednání předem. Malé obchody či holičství po týdnech otevřelo i Řecko a Portugalsko. Ve všech těchto zemích se musí nosit roušky ve veřejné dopravě.

Itálie i Španělsko hlásily v posledních dnech nejnižší denní počty nových případů a úmrtí od poloviny března. V Itálii se za předchozích 24 hodin potvrdilo 1221 případů nákazy koronavirem, tedy nejméně od 10. března, kdy tato země jako první v Evropě zavedla celonárodní omezení volného pohybu. Za poslední den v Itálii zemřelo 195 lidí s covidem-19, což je víc než o den dříve (174), kdy to ale bylo nejméně od půlky března.

Celkem se k dnešnímu dni v Itálii potvrdilo 211.938 případů nákazy, z toho 29.079 nakažených zemřelo a téměř 82.900 lidí se už uzdravilo. Ve Španělsku se dosud potvrdilo 218.011 nakažených, z toho 25.428 zemřelo a 121.343 se uzdravilo. Za poslední den zemřelo ve Španělsku 164 lidí (jako o den dříve) a přibylo 356 potvrzených nakažených, nejméně od 9. března.

V Itálii se obnovila průmyslová i zemědělská výroba, dosud fungovaly jen podniky nutné pro chod země. Většina obchodů však zůstává zavřena, restaurace a kavárny smí ode dneška nabízet jídlo či kávu s sebou. Ve Španělsku byly provozy nenutné pro chod země zavřené jen dva týdny začátkem dubna, dnes se tam ale poprvé od poloviny března otevřely malé obchody, dosud fungovaly jako jinde jen potraviny či lékárny.

Slovensko oznámilo, že od středy se otevřou všechny obchody s výjimkou nákupních center, terasy restaurací a s omezeními i hotely. Hranice chce ale otevřít až poté, co v sousedních zemích klesne šíření koronaviru. Na Slovensku za den přibylo pět potvrzených případů infekce a jeden mrtvý, v Maďarsku 37 nakažených a 11 úmrtí a v Polsku 244 infikovaných a pět úmrtí.

Naopak stále vysoké denní nárůsty nakažených hlásí Rusko, kde druhý den po sobě přibylo více než 10.000 potvrzených případů nákazy. Těch je v této zemi se 146 miliony obyvatel evidováno už 145.268, z toho 1356 lidí zemřelo. Situace je stále alarmující také v Brazílii, která eviduje už 101.150 případů nákazy koronavirem a 7025 obětí.

Nejhůře zasažené jsou v této pandemii Spojené státy, kde se potvrdilo už téměř 1,2 milionu nakažených, což je zhruba třetina všech známých případů na světě. Úmrtí s covidem-19 evidují USA na 68.000; na celém světě zemřelo s nákazou podle serveru worldometers.info už přes 250.000 lidí.

V USA sílí kritika Číny, kde se nový koronavirus objevil loni koncem roku poprvé. V neděli ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že existují důkazy o tom, že koronavirus pochází z laboratoře v Číně. Toto tvrzení označil dnes za spekulace Mike Ryan ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Agentura AP uvedla, že podle ministerstva vnitřní bezpečnosti USA v lednu Čína zamlčovala informace, aby si vytvořila zásoby zdravotnického materiálu. Americký ministr obrany Mark Esper dnes řekl, že Rusko a Čína zneužívají krize kolem koronaviru k prosazování svých zájmů v Evropě.

Server Politico napsal, že kritika Číny kvůli pandemii se stává hlavním tématem před listopadovými prezidentskými volbami v USA a že prezident Donald Trump tak chce nahradit předchozí hlavní téma své kampaně ekonomickou prosperitu, která utrpí nynější krizí.

Evropská komise dnes v rámci iniciativy Světové zdravotnické organizace svolala dárcovskou konferenci ve prospěch vývoje vakcíny a léků proti koronaviru. Dosud se vybralo 7,4 miliardy eur. Český premiér Andrej Babiš jménem visegrádské skupiny slíbil tři miliony. Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko věnují shodně po tři čtvrtě milionu eur.