reklama

Český ministr zahraničí Jan Lipavský podle agentury Reuters před jednáním uvedl, že doufá ve shodu ohledně nevojenské pomoci Ukrajině.

Ministři zahraničí NATO se zaměří na navýšení vojenské pomoci Ukrajině, jako jsou systémy protivzdušné obrany a munice, i když diplomaté uznávají problémy se zásobováním a kapacitami, napsal Reuters. Šéfové diplomacií se hodlají věnovat také nevojenské podpoře napadené zemi. Část této pomoci, mezi níž patří pohonné hmoty, zdravotnické potřeby, zimní vybavení nebo rušičky dronů byla podle Reuters dodána prostřednictvím balíku pomoci NATO, který chce Stoltenberg navýšit.

Šéf NATO před schůzkou zástupce aliančních vlád vyzval, aby zvýšili nejen dodávky zbraní, ale i vojenského vybavení potřebného pro náročné zimní boje na Ukrajině. Slíbil, že aliance dodá Kyjevu další palivo, zimní výstroj či rušičky bezpilotních letounů. "Dodali jsme generátory a náhradní díly a spojenci pomáhají s obnovou poškozené infrastruktury," upozornil dnes Stoltenberg.

"Doufám, že se dohodneme na poměrně významném balíku nevojenské pomoci Ukrajině," prohlásil Lipavský, podle něhož by tato podpora měla pomoci Ukrajině přežít zimu. Aliance bude rovněž jednat o obavách ohledně množství zásob zbraní v některých členských zemích.

Podobně se vyjádřili také někteří další ministři zahraničí, pomoci Ukrajině přežít nadcházející zimu chce například italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Další podporu přislíbil též šéf britské diplomacie James Cleverly. Rusko se podle něj zaměřuje ve svých vzdušných úderech na ukrajinskou energetickou infrastrukturu zjevně ve snaze "zmrazit" Ukrajince, aby se mu poddali.

Podle Stoltenberga by žádné státy neměly podporovat ruskou "nezákonnou válku" dodávkami zbraní; konkrétně generální tajemník NATO zmínil Írán, jehož drony ruská armáda na Ukrajině hojně využívá.

V Bukurešti se má mluvit také o ukrajinské žádosti o přijetí do NATO, kterou prezident Volodymyr Zelenskyj podal v září. Stoltenberg před novináři v této souvislosti ale pouze zopakoval, že aliance pokračuje ve své politice "otevřených dveří".

Projednávání ukrajinské žádosti o vstup do NATO potvrdil slovenský ministr zahraničí Rastislav Káčer. "Musíme... pomoci Ukrajině projít procesem, jak se co nejvíce přiblížit členství. A až budeme připraveni, tak aby byl přechod k plnému členství velmi hladký," cituje Reuters Káčera.