reklama

Útok na synagogu se odehrál kolem 12:00. Útočníci se snažili dostat dovnitř náboženské stavby i na židovský hřbitov. "Přes kameru naší synagogy jsme viděli, že se těžce vyzbrojený pachatel s ocelovou helmou a zbraní snaží otevřít naše dveře," řekl listu Stuttgarter Zeitung předseda místní židovské obce Max Privorozki. V synagoze podle něj v den nejdůležitějšího židovského svátku Jom kipur (Den smíření) bylo až 80 lidí. Ven z budovy mohli až vpodvečer.

Jedna z obětí byla zastřelena právě před synagogou, druhá v rychlém občerstvení s kebabem, které se nachází nedaleko. Takové podniky v Německu často provozují lidé s tureckými kořeny. Zřejmě i kvůli tomu německé nejvyšší státní zastupitelství hovoří o dostatku indicií, že by mohlo jít o pravicově extremistické činy. Proto také nejvyšší prokuratura, která se v Německu věnuje teroristickým činům, vyšetřování vede.

Policii se podařilo zadržet jednoho podezřelého, který z místa činu ujížděl ve voze taxi. Podrobnosti o něm zatím nesdělila. Po dalším podezřelém dále pátrá. Podle magazínu Spiegel vychází z toho, že pachatelé byli dva. Jeden z nich měl podle německých médií směřovat k Lipsku, což ale policie popřela. Na záběrech z Halle je vidět maskovaný ozbrojenec. Podle svědků ozbrojenci použili i granáty.

Obyvatele města, v němž je přerušena hromadná i železniční doprava, policie opakovaně vyzvala, aby vůbec nevycházeli ven. Totéž doporučila i občanům nedalekého Landsbergu, kde se dnes také střílelo. Jestli spolu činy souvisí, není jasné. Na střelbu v Halle, které má 234.000 obyvatel, reagovala i další města. Ostrahu synagog zpřísnily například Berlín, Frankfurt nad Mohanem, Drážďany nebo Lipsko. Kontroly u židovských objektů a na ruzyňském letišti zvyšuje také česká policie.

Na tragédii v Halle reagovala řada politiků, kteří činy tvrdě odsoudili. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert hovořil o strašných zprávách a vyjádřil smutek za dvojici obětí. Český prezident Miloš Zeman v kondolenčním dopise adresovaném prezidentovi Franku-Walteru Steinmeierovi vyjádřil znepokojení a úzkost nad rostoucím antisemitismem, se kterým se v dnešní době potýká celá Evropa.