Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Studie: Antivirotikum firmy Pfizer snižuje potřebu hospitalizace

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Experimentální lék proti covidu-19 vyvíjený firmou Pfizer je pravděpodobně účinný i proti variantě omikron. S odvoláním na prohlášení americké společnosti o tom dnes informovala agentura Reuters. Na základě výzkumu provedeného na 2250 lidech firma také oznámila, že její antivirotikum snižuje ve skupině ohrožených potřebu hospitalizace a riziko úmrtí na covid-19 až o 89 procent. Platí to, je-li přípravek podán krátce po objevení prvních symptomů.

Oddělené testování léku také ukázalo, že si přípravek nazvaný paxlovid svou účinnost udržuje i v případě varianty omikron.

Reuters připomněl, že slibný výsledek výzkumu byl zveřejněn v době obnoveného růstu nákaz koronavirem i úmrtí v USA. Kvůli covidu-19 tam od začátku epidemie zemřelo přes 800.000 lidí a nakazilo se více než 51 milionů lidí.

O povolení používat lék firmy Pfizer bude rozhodovat Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). V listopadu už označil za účinný podobný přípravek firmy Merck. Původně Merck sliboval účinnost prevence hospitalizace u svého léku molnupiravir 50 procent, později firma přiznala, že je účinek jenom 30procentní.

Po schválení se dostanou Američanům do rukou poprvé léky proti covidu-19, jež bude možné koupit v lékárnách a užívat doma, píše Reuters. Pro léčbu covidu-19 se už používá remdesivir, který se ale podává nitrožilně a není dostupný v podobně pilulek.

Obě společnosti své přípravky testovaly na neočkovaných dospělých, jimž hrozí komplikovaný průběh covidu-19, a to kvůli věku nebo zdravotnímu stavu. Tuto skupinu antivirotikum Pfizeru chrání před hospitalizací nebo úmrtím z 89 procent.

Pfizer přípravek testoval i na méně ohrožené skupině očkovaných a neočkovaných dospělých s nejméně jedním komplikujícím zdravotním faktorem.

Firma oznámila, že studie nebyla úspěšná v prvním ověřovaném cíli, jímž byla úleva od covidových symptomů po dobu čtyř dní během léčby nebo po ní. Potvrdila ale účinnost v případě nutnosti hospitalizace. V této skupině lidí se její potřeba při podání léku snížila o 70 procent ve srovnání s lidmi, kteří dostali placebo.

Po podání antivirotika měli účastníci po pětidenní léčbě desetkrát nižší nálož viru než lidé, jimž bylo podáno placebo.

Americká vláda, která čeká na rozhodnutí FDA, už souhlasila s tím, že od Pfizeru nakoupí léky pro deset milionů nemocných, od Mercku pro tři miliony.

Témata:  Pfizer COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 14:49

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy