reklama

Studie, které se zúčastnili dospívající ve věku 12 až 18 let, zjistila, že většina dívek dostala obrázek mužských genitálií, často od cizích dospělých mužů. O výzkumu dnes informoval list The Times.

Více než polovina chlapců a dívek, kteří na internetu obdrželi nežádoucí sexuální obsah nebo jejichž fotografie někdo sdílel bez jejich souhlasu, nic neudělala. Čtvrtina z nich to řekla kamarádovi. Pouze dvě procenta nahlásila incident ve škole, pět procent rodičům a 17 procent společnostem provozujícím sociální sítě.

Dívky také uvedly, že se cítí pod tlakem, aby si "vyměňovaly" intimní snímky s chlapci, kteří jim posílají nevyžádané fotografie. Když se pak jejich obrázky dostaly mezi spolužáky, čelily šikaně nebo zesměšňování.

Zpráva akademiků z University College London a dalších předních britských institucí uvádí, že děti dostávají obrázky se sexuálním obsahem téměř od okamžiku, kdy si založí účet na Snapchatu, Instagramu nebo TikToku. Odborníci v dokumentu doporučili, aby technologické společnosti uchovávaly záznamy o snímcích, zpřehlednily nastavení ochrany soukromí a usnadnily jeho změnu a více ověřovaly věk a totožnost uživatelů.

Školy by podle studie měly změnit své pokyny a "odstranit jakoukoli rétoriku obviňování oběti". Mluvčí ministerstva školství uvedla, že ministři školství a kultury se minulý týden setkali s vedoucími pracovníky technologických gigantů, aby s nimi projednali ochranu dětí na internetu.

Rodiče by podle doporučení neměli k používání technologií přistupovat negativně a děti za ně přehnaně trestat. "Děti se často vyhýbají tomu, aby rodičům řekly o svých zkušenostech se sexuálním obtěžováním a zneužíváním, protože se obávají, že je potrestají nebo jim zamezí v přístupu k technologiím," uvedli autoři zprávy.

Studie se zúčastnilo 480 mladých lidí z celé Británie, 366 prostřednictvím on-line průzkumu a 144 skrze skupinové rozhovory. Tři čtvrtiny z 88 dívek, se kterými odborníci hovořili osobně, uvedly, že dostaly nevyžádaný snímek mužských genitálií.

"Účastnice popisovaly případy, kdy odesílateli byli dospělí muži, kteří si vytvořili falešnou identitu. Téměř polovina případů sexuálního obtěžování na základě fotografií byla od neznámých dospělých mužů," uvedla zpráva.

"Mladí lidé ve Spojeném království čelí krizi sexuálního násilí na internetu. Přestože tito dospívající říkají, že se cítí znechuceně, zahanbeně a zmateně, když zasílají nebo přijímají nevyžádané snímky, jen zřídka chtějí o svých zkušenostech na internetu mluvit, protože se obávají, že budou čelit obviňování. Mají také strach, že situaci nahlášením ještě zhorší," uvedla hlavní autorka studie Jessica Ringroseová.

Mluvčí americké společnosti Meta Platforms, která vlastní platformu Instagram, i mluvčí aplikace Snapchat uvedli, že dělají maximum pro bezpečí mladistvých uživatelů.