Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět hlásí rekordních více než 228 000 nově nakažených za den

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Světová zdravotnická organizace (WHO) hlásí rekordní denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy. Na celém světě jich za posledních 24 hodin přibylo 228.102, oznámila dnes večer organizace. Podle jejího krizového experta Mikea Ryana je vymýcení koronaviru nepravděpodobné, je ale možné zabránit druhým vlnám pandemie.

WHO oznámila, že do dnešních 15:54 SELČ bylo ve světě potvrzeno 12,102.328 případů nemoci covid-19. Například americká univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která situaci také podrobně monitoruje, přitom hlásila překročení dvanáctimilionové hranice nakažených už ve čtvrtek a agentura Reuters ohlásila pokoření této hranice už ve středu.

WHO dnes také potvrdila, že komplikacím spojeným s infekcí podlehlo více než 550.000 lidí. Do dnešního odpoledne jich podle statistiky WHO bylo 551.046.

Největší nárůsty počtu nakažených hlásí Spojené státy, Brazílie, Indie a Jihoafrická republika. Předchozí rekord v počtu nových případů pocházel ze 4. července, kdy jich bylo 212.326. Počty nově zemřelých se celosvětově nadále pohybují kolem 5000.

Podle statistik WHO je zdaleka nejvíce zasaženým kontinentem ten americký, v Severní a Latinské Americe už bylo podchyceno dohromady 6,264.626 případů nákazy a 276.370 souvisejících úmrtí, Jenom za poslední den tak v tomto regionu přibylo 138.824 nakažených a 3764 mrtvých.

V Evropě dosud bylo podle WHO evidováno 2,868.080 případů koronavirové nákazy a 202.341 úmrtí.

Krizový expert WHO Mike Ryan neočekává úplné vymizení pandemického koronaviru. "V současné situaci je nepravděpodobné, že bychom dokázali tento virus vymýtit," řekl dnes Ryan na tiskovém brífinku v Ženevě. Udušením hnízd infekce však podle něj svět může případně zabránit nejhoršímu scénáři, kdy by nastaly druhé vrcholy pandemie s nutností opět vyhlašovat karanténní opatření.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes poznamenal, že pandemii je stále možné dostat pod kontrolu, i když počet případů infekce se za posledních šest týdnů více než zdvojnásobil. "Na celém světě existují četné příklady, které ukazují, že i když je epidemie velmi prudká, lze ji ještě dostat pod kontrolu," prohlásil Tedros a jako příklady uvedl Španělsko, Itálii a Jižní Koreu.

Témata:  COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy