Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sýrie podle vyšetřovatelů OSN stále není bezpečná pro návrat uprchlíků

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Vyšetřovací komise OSN pro Sýrii situaci v zemi hodnotí jako velmi neradostnou. Na několika místech pokračují boje, hroutí se ekonomika, vysychají řeky a častěji dochází také k útokům bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS).

"Strany konfliktu po deseti letech nadále páchají válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, které porušují základní lidská práva Syřanů," uvedl předseda komise Paulo Pinheiro. "Válka proti syrským civilistům pokračuje a je pro ně těžké najít v konfliktem zdecimované zemi bezpečí či bezpečné útočiště," dodal.

Zpráva komise uvádí, že syrské vládní síly se nadále dopouštějí svévolného zatýkání, přičemž zadrženým znemožňují komunikovat s kýmkoliv zvenčí.

"Komise nadále dokumentuje nejen mučení a sexuální násilí ve vazbě, ale také úmrtí ve vazbě a zmizení," stojí v tiskové zprávě.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, vyvolala největší uprchlickou krizi na světě. Státy sousedící se Sýrii poskytly útočiště zhruba 5,6 milionu uprchlíků a další více než milion uprchlíků je v evropských zemích, píše Reuters. V některých zemích uprchlíci čelí tlaku, aby se vrátili do vlasti.

Asad sice získal zpět většinu syrského území, rozlehlé části země ale stále nejsou pod kontrolou Damašku. Turečtí vojáci působí ve značné části severní a severozápadní Sýrie, kde se nachází poslední významná bašta protivládních rebelů, zatímco na Kurdy kontrolovaných územích na východě a severovýchodě jsou americké síly.

Člen komise OSN Hanny Megally uvedl, že v jihozápadní Sýrii došlo k "opětovnému obléhání a využívání taktik obléhání". Ruskem podporovaná syrská armáda v tomto regionu podnikla ofenzivu s cílem obnovit kontrolu nad městem Dará, kde působili rebelové.

Zpráva komise OSN, která dokumentuje situaci v Sýrii za poslední rok do konce letošního června, také uvádí, že se míra násilí zvýšila i na severozápadě země, kde se tržiště, obydlené oblasti a zdravotnická zařízení staly terčem pozemních ofenziv i náletů, což vedlo k mnoha civilním ztrátám na životech.

Nejméně 243 lidí podle zprávy vyšetřovatelů přišlo o život nebo bylo zmrzačeno při sedmi bombových útocích v rebely ovládaných městech Afrín a Rás al-Ajn, která leží severně od Halabu. Komise předpokládá, že úplná bilance obětí bude podstatně vyšší.

Zpráva rovněž kritizuje radikální islamistickou skupinu Haját Tahrír aš-Šám (HTS) kontrolující Idlib za to, že omezuje média a svobodu projevu, přičemž svévolně zatýká aktivisty a novináře, včetně žen.

Komise zároveň kritizuje nezákonné zadržování tisíců žen a dětí, podezřelých z vazeb na IS, v táborech, které se nacházejí v oblastech kontrolovaných Syrskými demokratickými silami (SDF), jež mají podporu Spojených států.. Podle komise jsou tito lidé drženi v podmínkách, "které mohou představovat kruté nebo nelidské zacházení".

Témata:  Sýrie Syrská krize

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 19:13

Tesla propustí více než 10 % zaměstnanců. Prý kvůli růstu, experti ale varují před čínskou konkurencí

Tesla hodlá celosvětově propustit více než 10 % svých zaměstnanců, uvádí agentura Reuters s odkazem na interní dokumenty společnosti.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy