reklama

Tchajwanská vláda v prohlášení vydaném v předvečer výročí masakru uvedla, že Peking se vyhýbá omluvě a nechce se zamyslet nad svými chybami. "Chtěli bychom vyjádřit lítost a vyzvat druhou stranu, aby přijala politické reformy, přestala potlačovat volání občanů po demokracii a vrátila lidu co nejdříve moc," napsala vláda ostrova, který Čína považuje za svou provincii, ale který funguje od roku 1949 de facto samostatně a má demokratické zřízení.

Mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin na dnešní tiskové konferenci události ze 4. června odmítl komentovat. "Obrovské úspěchy, kterých bylo dosaženo od založení nové Číny před více než 70 lety, jasně ukazují, že cesta rozvoje, pro kterou se Čína rozhodla, je naprosto správná," prohlásil s poukazem na založení komunistické Číny v roce 1949.

Čínská armáda poslala v noci na 4. června 1989 tanky proti demonstrantům, kteří několik týdnů v centru Pekingu požadovali při protestních akcích demokratické reformy. Zahynuly stovky, možná tisíce studentů i dalších občanů. Úřady následně po celé zemi pozatýkaly více než 1600 lidí, které podezíraly ze zločinů spojených s demonstracemi. O demonstracích se však dosud nepíše v žádných čínských učebnicích a toto téma je v Číně nadále tabuizováno.

Připomenout si výročí masakru se v pátek chystají aktivisté v tchajwanské metropoli Tchaj-peji. Také organizátoři shromáždění v Hongkongu navzdory zákazu očekávají, že si událost i letos připomene mnoho lidí, i když možná podobně jako loni spíše v menších skupinkách.