reklama

"Nesmyslný teroristický útok... nás donutil postavit se tváří v tvář kruté pravdě o tom, jak nakládáme s pachateli teroristických činů," uvedla v prohlášení ministryně vnitra Priti Patelová.

Osmadvacetiletý Usman Khan zabil na konci loňského listopadu na mostě v centru Londýna nožem dva lidi. V roce 2012 byl přitom odsouzen za terorismus na minimálně osm let. V roce 2018 jej ale z vězení předčasně propustili, aniž by naplnili podmínku soudu, na základě které měla být zhodnocena Khanova společenská nebezpečnost.

Britská vláda dnes uvedla, že chce během prvních sta dní ve funkci předložit návrh zákona, na základě kterého by si pachatelé závažných trestných činů museli odpykat ve vězení celý trest. Osobám usvědčeným z přípravy teroristického útoku nebo řízení teroristické organizace by přitom soud musel uložil trest v délce nejméně 14 let.

Větší pozornost chce kabinet premiéra Johnsona věnovat také tomu, co se děje s usvědčenými teroristy po jejich propuštění. Zdvojnásobit by se proto měl například počet probačních úředníků.

Johnsonův slib zpřísnit tresty pro teroristy se stal tématem v kampani před prosincovými parlamentními volbami. Otec jedné z obětí teroristického útoku z mostu London Bridge, 25letého Jacka Merritta, tehdy premiéra kritizoval. Řekl, že by byl jeho syn zklamaný, kdyby věděl, že se jeho smrt stala záminkou k zavedení přísnějších trestů. Merritt pracoval v programu zaměřeném na pomoc vězňům při návratu do společnosti.