reklama

Účinnost vakcíny proti hospitalizaci u osob starších 65 let byla 15 týdnů po přeočkování 85 procent, oproti 91 procentům dva týdny po podání třetí dávky. U osob ve věku 18 až 64 let byla účinnost nižší. Po téměř čtyřech měsících od podání třetí dávky klesla na 67 procent ve srovnání s 88 procenty dva týdny po přeočkování.

Podle agentury mohou být údaje o účinnosti pro lidi mladší 65 let zkreslené, protože častěji končí v nemocnici s jinými zdravotními obtížemi, ale zároveň jim při kontrolách vyjde pozitivní test na koronavirus.

Jedná se o první údaje o dlouhodobé účinnosti posilujících dávek, které Spojené království zveřejnilo. Británie už nabízí čtvrtou dávku ohroženým věkovým skupinám, a připojila se tak k řadě dalších zemí včetně Izraele nebo Chile. Lidé, kteří mají na čtvrtou dávku nárok, o ni mohou požádat šest měsíců po třetí dávce. Úřady zvažují, že tuto možnost na podzim rozšíří pro více lidí.

Agentura se při sbírání dat snažila rozlišit mezi osobami, které byly hospitalizovány kvůli nemoci covid-19, a lidmi, kteří v nemocnici skončili s jinými zdravotními problémy, ale vyšel jim pozitivní test na koronavirus. UKHSA pacienty rozlišovala podle výskytu respiračních obtíží.

Z dat také vyplynulo, že ochrana proti symptomatickému onemocnění klesá u všech skupin mnohem rychleji; z přibližně 60 až 75 procent dva až čtyři týdny po přeočkování na 25 až 40 procent po 15 týdnech.

Ve Spojeném království se podávají především vakcíny vyvinuté společnostmi Pfizer a BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Zdravotníci přeočkovávají preparáty od Moderny a Pfizeru.