reklama

Při výbuchu u severoruského Severodvinska zahynulo nejméně pět lidí, další tři byli převezeni do blíže neurčeného odborného zdravotnického zařízení v Moskvě, pravděpodobně kvůli radioaktivnímu ozáření. Ruská i západní média shodně uvádějí, že k explozi došlo při manipulaci s malým jaderným reaktorem, který má pohánět novou ruskou raketu s plochou dráhou letu.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov se odmítl k incidentu na severu Ruska vyjádřit. Doporučil novinářům, aby se při hodnocení opírali o informace ruských orgánů, nikoli prezidenta Trumpa. Ani Peskovovo sdělení ale neobsahovalo bližší informace o neštěstí nebo o smrti a zranění osob.

Agentura TASS dnes s odvoláním na ruskou meteorologickou službu oznámila, že po explozi se v Severodvinsku zvýšila radioaktivita až šestnáctkrát. Ohrožení obyvatel téměř dvousettisícového města ale prý experti vylučují. Po hodině a půl poklesla radioaktivita na normální úroveň, napsal TASS.

K explozi pravděpodobně došlo při manipulaci s novou raketou 9M730 Burevestnik (Buřňák), kterou NATO označuje jako SSC-X-9 Skyfall.

Podle Trumpa disponují Spojené státy podobnou technologií, i když vyspělejší. "Exploze rakety Skyfall vyvolala obavy lidí z (kvality) ovzduší kolem základny a daleko od ní. To není dobré!" komentoval nevydařený test Trump.

Rakety na jaderný pohon testovaly za studené války v 60. letech Spojené státy i Sovětský svaz, zkoušky ale byly zastaveny, když se ukázalo, že zbraně jsou nestabilní a nebezpečné svému okolí. Některé zprávy ruských médií naznačovaly, že nové rakety Burevestnik ruská armáda testovala na polárním souostroví Nová Země a na střelnici Kapustin Jar na jihu Ruska.

Až pak byly zřejmě prototypy převezeny do lokality Něnoksa u Severodvinska, kde došlo minulý týden k explozi. Převezení rakety na neobydlené místo podle některých odborníků dokazuje, že ruská armáda posuzuje její další osud s rostoucí nedůvěrou.

Putin loni prohlásil, že nová ruská raketa bude mít prakticky neomezený dolet, bude schopna skrytě obletět celou planetu a žádná protivzdušná obrana ji nezachytí. Západní experti ale o tomto tvrzení pochybují, protože raketa na jaderný pohon je podle nich obtížně ovladatelná a nebezpečná pro životní prostředí.