Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko má převahu. Boj proti Kurdům bude krátký, soudí analytici

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
Foto: af.mil **www.af.mil**

Vpád do severní Sýrie povede 20. obrněná brigáda turecké armády a zaměří se nejdříve na pohraniční město Tall Abjad. S odvoláním na Cana Kasapoglua z istanbulského střediska pro ekonomiku a zahraniční politiku to uvedla katarská stanice Al-Džazíra.

Turecko se zaměří na oddíly syrských Kurdů (YPG), které Ankara řadí k teroristům. Chce u své hranice v oblasti nyní ovládané Kurdy zřídit bezpečnostní zónu a přesunout do ní část syrských uprchlíků z vlastního území.

Americká armáda, která řídí protiteroristickou koalici v Sýrii, sice Turecko vyřadila z koordinačního mechanismu letectva nad severovýchodem Sýrie, ale podle Kasapoglua to automaticky neznamená, že by turecké letectvo nemohlo v oblasti vůbec působit. Nemožnost nasazení stíhaček je vždy pro pozemní operace komplikací. Přesto podle tohoto bezpečnostního odborníka zůstává turecké armádě možnost využít bezpilotní letadla, i když ta by nemohla nést tak těžké bomby, jako pilotované stroje.

Kasapoglu ale navíc upozornil, že v případě vzletu tureckých strojů F-15 a F-4 se Pentagon ocitne ve velmi složité situaci. Bude totiž muset rozhodnout, zda zasáhnout proti letadlu spojence z NATO, nebo dovolit porušení uzávěry vzdušného prostoru.

Turecká armáda posiluje své síly určené k obraně jižní hranice už několik měsíců. Patří k ním také elitní bojové jednotky.

Kasapoglu řekl, že ofenzíva bude v počátku vedena proti Tall Abjadu v provincii Rakka, odtud se obrátí na západ, k řece Eufrat. Očekává, že Turecko zmobilizuje své spojence v Sýrii, kteří budou útočit od Manbidže, ležícího západně od řeky, a spojí se s postupujícími Turky.

Turecko v roce 2016 vybojovalo při operaci Štít Eufratu sever syrské provincie Halab (Aleppo) a porazilo tam Islámský stát (IS) a také YPG. Loni pak tytéž turecké oddíly obsadily po dvouměsíčním boji proti YPG severosyrský Afrín. Chystaná kampaň, která se zaměří na území východně od Eufratu, bude zřejmě vedena ve schůdnějším terénu, takže bude snazší a rychlejší.

"Bude to jednodušší než Štít Eufratu. Nejen kvůli terénu, ale i kvůli tomu, že se nebude třeba obávat, že se na území vyčištěné od YPG budou tlačit bojovníci IS," sdělil Selim Sazak z ankarské konzultační organizace TUM Strategy.

YPG jsou páteří Syrských demokratických sil (SDF), které byly hlavními spojenci USA v boji proti IS. Těmto oddílům sice Američané poskytli výcvik i vybavení, ale na rozdíl od turecké armády nemají kurdské jednotky těžkou obrněnou techniku ani letectvo. Analytici se shodují, že i když se členové SDF mnohému v boji proti IS naučili, v minulých tureckých operacích byli vzhledem k materiální převaze Turků rychle přemoženi. "SDF mají dvě možnosti. Buď za každou cenu bojovat, nebo vůbec ne. Nepočítám s dlouhými boji. Bude to buď bleskové, nebo se (SDF) stáhnou," řekl Sazak.

Také londýnský analytik Kamal Alam souhlasí s tím, že by Turecko nemělo mít problémy vzhledem ke své převaze v letectvu a v obrněné technice. Odborníci ale upozorňují, že SDF nejsou zcela bezmocné, disponují protitankovými řízenými střelami a přenosnými systémy protiletadlové obrany.

SDF kontrolují severovýchod, tedy asi čtvrtinu syrského území mezi Eufratem a iráckou hranicí. Turecko operaci proti SDF na tomto území avizovalo mnohokrát, dosud jej ale brzdila přítomnost amerických vojáků. Ti se začali tento týden z pozic u hranice stahovat.

Témata:  Kurdové Turecká armáda Turecko U.S. AIR FORCE NATO (Severoatlantická aliance) Sýrie

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 19:13

Tesla propustí více než 10 % zaměstnanců. Prý kvůli růstu, experti ale varují před čínskou konkurencí

Tesla hodlá celosvětově propustit více než 10 % svých zaměstnanců, uvádí agentura Reuters s odkazem na interní dokumenty společnosti.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy