reklama

"Nebudeme mít s nimi (Řeky) další bilaterální jednání," oznámil dnes Erdogan. Dodal, že ministerstvu zahraničí dal příkaz vypovědět dohodu z roku 2010, na jejímž základě vysocí turečtí a řečtí představitelé diskutovali.

Erdogan a Mitsotakis se sešli v Istanbulu v polovině března, kde se kvůli konfliktu na Ukrajině dohodli na zlepšení vzájemných vztahů. V posledních týdnech si však Atény stěžují na velký počet narušení svého vzdušného prostoru v Egejském moři ze strany tureckých bojových letounů. Ankara naopak Řecko kritizuje za rostoucí počet vojáků na ostrovech u tureckých břehů, což podle Turecka odporuje mezinárodním smlouvám.

Erdogan také negativně zmínil vystoupení řeckého premiéra v americkém Kongresu v polovině května, kde Mitsotakis nepřímo kritizoval Turecko. "Jel (Mitsotakis) do Spojených států a měl tam v Kongresu o nás nějaké řeči. Máme toho nyní dost," řekl Erdogan.

Mitsotakis podle řeckých médií ve Washingtonu mimo jiné jednal o modernizaci tureckých stíhaček F-16. Atény jsou proti modernizaci, kterou by Ankaře měly zajistit USA, protože ji považují za ohrožení své národní bezpečnosti. Turecko o modernizované stroje usiluje poté, co ho Washington vyloučil z programu stíhaček poslední generace F-35, protože Ankara koupila a začala používat ruský protivzdušný systém S-400.

Za Atény se dnes postavil i Berlín. "Narušovat řecký vzdušný prostor a létat nad řeckými ostrovy není v pořádku," uvedl mluvčí německé vlády. Podle něj by se členové NATO měli zdržet vzájemných provokací a vzhledem k stávající situaci usilovat o jednotu.

V loňském roce Ankara a Atény obnovily po pětileté pauze vzájemné rozhovory. Obě země dělí řada sporů, například o vymezení námořních ekonomických zón, ostrovy v Egejském moři či budoucnosti Kypru. V roce 2020 spory vyvrcholily v souvislosti s tureckým geologickým průzkumem ve východním Středomoří.