Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina používá k identifikaci zabitých Rusů software pro rozpoznávání obličejů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ukrajina používá software pro rozpoznávání obličejů k identifikaci ruských vojáků zabitých v boji na ukrajinském území. Prostřednictvím sociálních sítí pak kontaktuje jejich rodinu, která si může vyzvednout tělo. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes řekl ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov, který je zároveň i ministrem pro digitální transformaci.

Reuters už dříve uvedla, že ukrajinské ministerstvo obrany začalo tento měsíc používat technologii pro rozpoznávání obličejů americké společnosti Clearview AI. Ta na internetu vyhledává obrázky, jež se shodují s obličeji z nahraných fotografií. Přesné použití softwaru, tedy vyhledávání účtů mrtvých ruských vojáků na sociálních sítích, vyšlo najevo při rozhovoru s Fedorovem. Prostřednictvím sociálních sítí ukrajinské úřady kontaktují příbuzné, aby se s nimi domluvily na vyzvednutí těla.

"Z laskavosti k matkám vojáků šíříme informace přes sociální média, aby se rodiny alespoň dozvěděly, že přišly o své syny, a mohly si vyzvednout jejich těla," řekl Fedorov. Odmítl upřesnit počet takto identifikovaných ruských vojáků, ale uvedl, že procento padlých, o které se rodiny hlásí, je "vysoké". K identifikaci vlastních padlých Ukrajina software nepoužívá.

Ukrajinská armáda tvrdí, že od počátku ruské invaze, tedy od 24. února, bylo zabito přibližně 15.000 ruských vojáků. Podle NATO bylo raněno, zabito nebo zajato až 40.000 ruských vojáků. Rusko počty svých obětí neaktualizuje od 2. března. Tehdy Moskva informovala o 498 mrtvých vojácích.

Společnost Clearview, která po ruské invazi nabídla Ukrajině svou službu zdarma, uvedla, že její vyhledávač obsahuje více než dvě miliardy obrázků z populární ruské sociální sítě VKontakte. Její software je jedním z mnoha nástrojů, které Ukrajina přijala, když jí západní podniky přišly na pomoc, uvedl Fedorov. Jeho ministerstvo nyní využívá cloudové služby společnosti Amazon k ukládání "kritických dat", rozvedl.

Odpůrci tohoto postupu při identifikaci mrtvých, mezi něž se řadí i některé skupiny na ochranu občanských práv, poukazují na možnost nesprávné identifikace. Nejběžnějšími způsoby potvrzení něčí totožnosti zůstávají otisky prstů, zubní záznamy a DNA, uvedl Richard Bassed, který na australské Monash University vede katedru forenzní medicíny. Systém soudních lékařů americké armády (AFMES) uvedl, že automatické rozpoznávání obličejů jako postup neakceptoval, protože tato technologie není v současné době ve forenzní komunitě obecně přijímána.

Témata:  Ukrajina software Ruská armáda

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 18:02

Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli

Americký prezident Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci pro Ukrajinu, Tchaj-wan a Izrael, což znamená, že Spojené státy vyčlení na balíček pro Kyjev přibližně 61 miliard dolarů. Několik hodin předtím ho podpořil Senát.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy