reklama

Možnost vycestovat ze země mu předtím úřady dvakrát zamítly, napsal ruskojazyčný server BBC.

Porošenko před cestou do Rotterdamu poslal dopis ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému, kterého informoval o chystaném summitu evropských lidovců. "Mimo jiné se právě tam bude rozhodovat o perspektivách posílení sankčního režimu vůči Rusku, o mechanismu poválečné obnovy Ukrajiny a o možnosti udělit našemu státu status kandidátské země EU," napsal Porošenko v dopise, který zveřejnil na facebooku.

Exprezident také Zelenského vyzval, aby Ukrajina ve světle vnější hrozby zůstala jednotná a na mezinárodním poli si neprotiřečila. "Při tak jasných cílech a sděleních, v čím zájmu je mě zastavit na hranicích?" ptal se Porošenko.

BBC připomíná, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu a následně vyhlášené povinné mobilizaci nemohou napadenou zemi opustit muži ve věku od 18 do 60 let. Někteří Ukrajinci ale mají z tohoto pravidla výjimku. Šestapadesátiletý Porošenko se minulý týden neúspěšně pokusil vycestovat přes Polsko do Litvy, kde se měl v rámci ukrajinské delegace zúčastnit jednání. Podle úřadů ale neměl potřebná povolení, což jeho strana odmítla. Přechod hranic mu pohraničníci neumožnili ani o den později.

Porošenko je na Ukrajině vyšetřován kvůli podezření z velezrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Podle úřadů se ještě před zvolením do čela státu v roce 2014 dohodl - i s lidmi z nejvyššího vedení Ruska - na nákupu uhlí za 1,5 miliardy hřiven (asi 1,16 miliardy Kč) z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu. Tento nákup zvýšil podle vyšetřovatelů závislost Ukrajiny na Rusku a na separatistech nebo podkopal hospodářskou bezpečnost státu.

Soud v Kyjevě odmítl nařídit Porošenkovo zatčení, ale uložil mu povinnost spolupracovat s úřady a vyhovět jejich případným předvoláním. Bývalý prezident, jemuž v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení, označuje obvinění za smyšlená.