reklama

"V osobních, rodinných a společenských vztazích vládne temnota, Kristovo světlo je ale jasnější. V ekonomických, geopolitických a ekologických konfliktech vládne temnota, Kristovo světlo je ale pořád jasnější," uvedla hlava katolické církve v poselství proneseném z balkonu Svatopetrské baziliky. Před ní se na náměstí zalitém sluncem shromáždily desítky tisíc věřících. Změna k lepšímu musí podle papeže začít v srdci každého z nás.

Jako už mnohokrát dříve se František i dnes postavil na obranu uprchlíků. "Nespravedlnost je nutí vydávat se přes pouště a přes moře, která se stávají jejich hřbitovem. Nespravedlnost je nutí podstupovat různé formy zneužívání, zotročování a mučení v nelidských detenčních táborech. Nespravedlnost je vyhání z míst, kde by mohli mít naději na důstojný život, ale místo toho narážejí na zdi lhostejnosti," řekl.

Papež také připomněl křesťany pronásledované ozbrojenými skupinami v afrických zemích, jako je Mali, Niger, Nigérie či Burkina Faso. Tam při nedávném útoku na protestantský kostel zahynulo 1. prosince 14 lidí. Na Štědrý den pak ozbrojenci v Burkině Faso zabili 35 civilistů, z čehož převážnou většinu tvořily ženy. V Nigérii zase pravděpodobně radikálové ze skupiny Boko Haram na Štědrý večer usmrtili sedm lidí při útoku na křesťanskou vesnici.

"Na tomto kontinentě sužovaném násilím, přírodními katastrofami a zdravotními krizemi bych chtěl poskytnout útěchu všem těm, kteří jsou pronásledováni kvůli své náboženské víře, především pak misionářům a uneseným věřícím," prohlásil pontifex.

Poselství Městu a světu se pro papeže stalo pravidelnou příležitostí, jak obrátit pozornost k utrpení lidí na řadě míst světa a žádat řešení. Z Blízkého východu papež konkrétně jmenoval obyvatele Sýrie, "kteří stále nevidí konec násilností, jež poslední desetiletí trápí jejich zemi". Agentura AFP připomněla, že v Sýrii armáda syrského prezidenta Bašára Asada, podporovaná ruským letectvem, zintenzivnila v posledních dnech bombardování oblastí ovládaných radikály a dalšími povstalci na severozápadě země.

Papež vyzval i k ukončení hospodářské a politické krize v Libanonu, sociálního napětí v Iráku a těžké humanitární krize v Jemenu. Z afrických konfliktů vyzdvihl pokračující boje na východě Konga. Poukázal také na řadu amerických zemí, kterými zmítají společenské a politické nepokoje, zvlášť pak na Venezuelu.

Ačkoli svět trpí obrovskými problémy, k nápravě nespravedlností není třeba podle papeže chodit daleko. Se změnami k lepšímu mohou lidé začít ve svých domovských komunitách.