reklama

Bílý dům už dřív obnovil veškeré sankce, jež byly uvolněny v rámci jaderné dohody s Íránem v roce 2015, kterou Washington vypověděl.

"Pokračujeme ve vyhodnocování možností, které máme pro odpověď na íránskou agresi," řekl v projevu Trump. "Spojené státy zavedou okamžitě další trestné hospodářské sankce proti íránskému režimu. Tyto masivní sankce zůstanou v platnosti, dokud Írán nezmění své chování," prohlásil prezident.

Americká ministerstva obchodu, zahraničí a financí, která se na tvorbě sankční politiky podílejí, předem neinformují o povaze chystaného postihu, aby se dotčené subjekty nemohly sankcím vyhnout.

Podle některých expertů nicméně stále ještě existuje prostor pro potrestání Teheránu. Bílý dům může například vyzvat ke znovuzavedení veškerých sankcí OSN, případně může stávající sankce rozšířit na íránské sektory financí, energetiky, námořní dopravy a obrany. Terčem sankcí mohou být další osoby, kterým Washington může zmrazit majetek nebo jim zakázat vstup do USA.

Spojené státy rovněž mohou sáhnout po takzvaných druhotných sankcích, které se uplatňují proti osobám či firmám ze třetích zemí, jež pokračují v kontaktech s Íránci vystavenými sankčnímu režimu.

"Mnozí se mylně domnívají, že Spojené státy už dosáhly maximálního tlaku na Írán, že vypálily veškerou munici. To není pravda. Na desetibodové škále nátlaku jsme někde u bodu 8,5," řekl novinářům Richard Goldberg, který na návrhu nových sankcí pracoval na schůzích americké Národní bezpečnostní rady (NSC).