Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA opustily konzulát v čínském Čcheng-tu, vztahy velmocí jsou nejhorší za desetiletí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.asianews.it

Američtí diplomaté dnes opustili konzulát Spojených států v čínském městě Čcheng-tu, jehož uzavírku minulý týden nařídil Peking. Čína tak reagovala na obdobný krok Washingtonu, který rozhodl o uzavření čínského konzulátu v Houstonu. Obě strany se přitom vzájemně obvinily, že pracovníci těchto misí vyvíjeli činnost odporující jejich diplomatickému statusu.

Konzulát v Čcheng-tu ukončil provoz dnes v 10:00 místního času (04:00 SELČ) poté, co vypršela lhůta 72 hodin pro jeho vyklizení. Kontrolu nad budovou pak převzala Čína, informoval server BBC News.

Na záběrech čínské státní televize CCTV bylo vidět, že v 06:18 místního času (0:18 SELČ) byla na budově konzulátu v provincii S'-čchuan spuštěna americká vlajka. Již předtím ke konzulátu přijely stěhovací vozy. Policie okolí budovy uzavřela a zablokovala zahraničním novinářům jakýkoliv pohled na pozemek. Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že po vypršení lhůty čínští představitelé vstoupili do objekt a "převzali jeho správu".

Car enters #US consulate in #Chengdu as deadline loomsLatest: https://t.co/UcE2sX1QFF pic.twitter.com/QC4ZwG5C1k

— CGTN (@CGTNOfficial) July 26, 2020

"Konzulát byl středobodem našich vztahů s obyvateli západní Číny včetně Tibetu po 35 let," uvedlo americké ministerstvo zahraničí. "Jsme zklamáni rozhodnutím čínské komunistické strany a budeme se dál snažit zůstat ve spojení s lidmi tohoto důležitého regionu prostřednictvím našich dalších diplomatických misí v Číně," dodalo ministerstvo.

Peking jako důvod uzavření amerického konzulátu v Čcheng-tu uvedl, že někteří jeho zaměstnanci se vměšovali do čínských vnitřních záležitostí, poškozovali čínské bezpečnostní zájmy a vyvíjeli aktivity odporující jejich diplomatickému poslání. Konkrétní příklady těchto aktivit ale Peking nesdělil.

Čína o uzavření konzulátu rozhodla krátce poté, co Bílý dům na začátku minulého týdne nařídil do 72 hodin ukončit provoz čínského konzulátu v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špióni pokoušeli získat data z několika zařízení v Texasu.

Čínsko-americké vztahy jsou nejhorší za poslední desetiletí, píše agentura Reuters. Spory mezi oběma mocnostmi v uplynulých měsících vyvstaly ohledně obchodu, technologií, pandemie covidu-19 i zpřísňování dohledu nad Hongkongem.

Kromě velvyslanectví v Pekingu mají nyní Spojené státy v pevninské Číně čtyři konzuláty, a to ve městech Kuang-čou (Kanton), Šanghaj, Šen-jang a Wu-chan. Další americký konzulát je v Hongkongu.

Zastupitelský úřad v Čcheng-tu, fungující od roku 1985, byl považován za strategicky významný, neboť se nacházel relativně blízko Tibetu. Podle agentury Reuters měl téměř 200 zaměstnanců, z nichž 150 byli místně najatí pracovníci.

Číňané v USA vedle velvyslanectví ve Washingtonu mají nyní v provozu čtyři konzuláty - v New Yorku, Chicagu, San Francisku a Los Angeles.

Témata:  Čína USA diplomacie

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy