reklama

Snowden po vyzrazení kompromitujících informací požádal s odkazem na pronásledování ze strany USA o azyl v několika zemích včetně Ruska. Povolení k pobytu na tři roky dostal od ruských úřadů v roce 2014, později bylo o další tři roky prodlouženo. V USA mu za údajnou špionáž hrozí 20 let vězení.

Ruská média dnes ze Snowdenovy knihy obsáhle citují. Stojí tam, že hned po příletu na moskevské letiště Šeremeťjevo se ruské tajné služby pokusily ho zverbovat, což údajně odmítl. Vyzrazení tajných informací odůvodnil slovy, že byl nucen si vybrat mezi ústavou USA, na kterou jako americký občan přísahal, a podpisem závazku mlčenlivosti. Prolomení mlčenlivosti si zvolil proto, že americká vláda ústavu sama porušovala.

Z evropských zemí má podle Snowdena jen Rusko natolik nezávislou politiku, že se tam mohl uchýlit. Po příjezdu do Ruska se jeho život nijak výrazně nezměnil. Mnoho času stráví u počítače, prochází se s manželkou a chodí do restaurací.

Ministerstvo spravedlnosti USA v oznámení o žalobě uvedlo, že knihu nehodlá stáhnout z obchodů, ale má v úmyslu zabavit výtěžek. "Edward Snowden porušil sliby dané při podpisu pracovní smlouvy s Ústřední zpravodajskou službou (CIA) a smlouvy o spolupráci s Národní agenturou pro bezpečnost (NSA)," uvádí se ve zprávě ministerstva.