reklama

Britské úřady zvažují přeočkování obyvatel třetí dávkou před příchodem zimy. Původně země plánovala, že do léta dokončí očkování dospělé populace nanejvýš dvěma dávkami. Samotní výrobci vakcín i úřady v USA už naznačili, že možná bude nutné přeočkování nebo každoroční očkování proti covidu-19. Někteří experti však upozorňují na nedostatek důkazů o tom, že je opakované očkování nezbytné.

Dětský imunolog ze Southamptonské univerzity Saul Faust, který studii povede, řekl, že výsledky zkoumání poskytnou informace pro plánování očkovací strategie. Politici na jejich základě mají rozhodnout, zda vůbec k přeočkování třetí dávkou přistoupí, a pokud ano, která vakcína k tomu bude použita.

Zkoumány budou očkovací preparáty od firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna, jimiž se už v Británii očkuje, a také vakcíny Johnson & Johnson, Novavax, Valneva a CureVac, které si ostrovní království objednalo. Třetí dávky budou aplikovány lidem, kteří už mají dvě dávky vakcín Pfizer nebo AstraZeneca. První výsledky se očekávají v září.

Britský premiér Boris Johnson dnes řekl, že je stále silněji přesvědčen o účinnosti vakcín i proti takzvané indické variantě koronaviru. Premiér dříve upozornil, že varianta s označením B.1.617.2 by mohla oddálit poslední rozvolňovací kroky v Anglii, plánované na 21. června. Poslední údaje jsou však podle něj povzbudivé. Také podle vládního epidemiologického poradce Neila Fergusona přinášejí poslední data "jiskru naděje", že indická mutace je méně nakažlivá, než se odborníci dosud obávali.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes upozornil, že do 14. června nebude jasné, zda zbylá protiepidemická opatření v Anglii, spočívající v dodržování vzdáleností mezi lidmi, skončí 21. června.