Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Kongu zlikvidovali již dvanáctou epidemii eboly

Ebola, ilustrační fotografie
Ebola, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ve východním Kongu se podařilo zlikvidovat nákazu eboly. Od února tam z 12 postižených šest zemřelo. Organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že na zlikvidování ohniska mělo vliv použití vakcín firmy Merck, jež byly podány 1600 lidem. Kongo má za sebou už 12 epidemií eboly.

O prvních nakažených úřady v provincii Severní Kivu informovaly v únoru. Šlo o případy geneticky spojené s epidemií eboly z let 2018-2020, kdy zemřelo 2200 lidí. První únorový případ se týkal manželky muže, který se nakazil v minulé vlně.

"Mám potěšení ohlásit konec 12. epidemie eboly v provincii Severní Kivu. Navzdory bezpečnostním okolnostem a pandemii covidu-19 se vládě a jejím partnerům podařilo tuto epidemii zlikvidovat za necelé tři měsíce," oznámil ministr zdravotnictví Jean-Jacques Mbungani, jehož citovala agentura Reuters.

Vakcíny byly podány lidem, kteří byli s nakaženými v kontaktu, a dalším z jejich okolí.

Virus eboly byl objeven poblíž řeky Ebola v roce 1976. Šíří se snadno v podmínkách konžského pralesa. Přenáší se kontaktem s tělesnými tekutinami a krví, přičemž způsobuje zvracení a průjem. Preparát k léčbě eboly vyvíjel tým americké firmy Gilead Sciences pod vedením Tomáše Cihláře, který je českého původu. Vyrobený experimentální lék remdesivir je nyní používán též pro pacienty s nemocí covid-19 způsobovanou koronavirem.

Témata:  Kongo ebola Afrika

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy