Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu loni dostalo občanství o pětinu více žadatelů

Německo, ilustrační foto
Německo, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Německu loni získalo občanství o pětinu více žadatelů než v roce 2020, z toho největší skupinu tvořili Syřané. Celkem bylo uděleno 131.600 cizincům, z toho 19.100 byli Syřané, v jejichž případě je počet téměř trojnásobný ve srovnání s předloňským rokem. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na spolkový statistický úřad.

"Vysoký počet udělení občanství Syřankám a Syřanům souvisí s velkým počtem Syřanů, kteří požádali o status ochrany v letech 2014 až 2016," citovala DPA statistický úřad. V té době utekly před občanskou válkou v Sýrii do Německa stovky tisíc lidí, i kvůli vstřícným prohlášením tehdejší spolkové kancléřky Angely Merkelové.

Pro získání občanství v Německu je nutná mimo jiné dobrá znalost němčiny a minimálně osmiletý pobyt v zemi. Většina Syřanů s nově uděleným občanstvím ale v Německu tak dlouho nežije. Podle DPA však lze občanství dostat už po šestiletém pobytu, pokud žadatel prokáže mimořádné "integrační úspěchy". Těmi mohou být například velmi dobrá znalost němčiny, vynikající výsledky ve škole či v zaměstnání či občanská angažovanost. V takových případech lze naturalizovat i rodinné příslušníky bez osmiletého pobytu.

Druhou největší skupinou mezi novými držiteli německého občanství byli loni Turci (na 12.000 osob), následovaní Rumuny (6900), Poláky (5500) a Italy (5000). Celkem šlo o 173 různých národností, každý čtvrtý už měl přitom pas některého členského státu EU, uvedla DPA.

Témata:  Německo

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy