reklama

Šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler uvedl, že se zatím v Německu objevilo pět případů nákazy opičími neštovicemi, všichni nemocní jsou muži. Nemocné ohlásily spolkové země Bavorsko, Sasko-Anhaltsko, Bádensko-Württembersko a Berlín.

"V rané fázi epidemie je třeba reagovat rychle a rázně," řekl Lauterbach. "Z toho, co o opičích neštovicích víme, ale nejde o začátek žádné nové pandemie," dodal. Pro obyvatele podle něj představuje virus jen malé riziko. Wieler zdůraznil, že nemoc není snadno přenosná.

Francouzský zdravotnický úřad HAS dnes doporučil, aby všichni lidé, kteří byli v blízkém kontaktu s nemocnými s opičími neštovicemi, dostali vakcínu. Očkování doporučil i zdravotníkům, kteří přišli s nakaženými do styku. Podle úřadu dává očkování smysl i po kontaktu s nemocným, protože inkubační doba choroby je šest až 16 dní. Ve Francii se dosud potvrdily tři případy nákazy opičími neštovicemi.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že eviduje 131 potvrzených případů opičích neštovic a 106 podezření na tuto nemoc v 19 zemích, kde se toto onemocnění běžně nevyskytuje. První případ nemoci se objevil i v Česku.

Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, které ale obvykle má mírnější projevy. Poprvé byly opičí neštovice zaznamenány v Demokratické republice Kongo v 70. letech minulého století a nyní se vyskytují zejména v částech střední a západní Afriky.

Podle SZÚ se opičí neštovice projevují horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad, vyčerpáním, zduřením lymfatických uzlin a vyrážkou. Onemocnění trvá dva až čtyři týdny, inkubační doba je 6 až 16 dní, může být až 21 dní. Většina lidí se uzdraví, podle studií z Afriky činí smrtnost asi 3,6 %.