Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Nizozemsku vybíjí norky. Mohou přenášet koronavirus

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Na deseti nizozemských farmách dnes začali usmrcovat norky kvůli obavám, že z těchto zvířat nakažených koronavirem se infekce může přenést na člověka. Podle agentury Reuters úřady nařídily utratit norky z chovů zasažených nákazou, na kožešinových farmách, kde se virus neobjevil, tyto malé šelmy usmrcovány nebudou.

Vláda ve středu nařídila zlikvidovat 10.000 norků poté, co se ukázalo, že farmy zasažené koronavirem by dlouhodobě mohly být rezervoárem nemoci covid-19. Norci v Nizozemsku se od svých ošetřovatelů koronavirem poprvé nakazili v dubnu. V květnu úřady zjistily, že ve dvou případech se lidé pravděpodobně nakazili od nemocných zvířat.

Pracovníci farem v ochranných oblecích usmrcují zvířata plynem, jejich těla pak budou zlikvidována a farmy vydezinfikovány.

Ochránci zvířat, kteří dlouhodobě protestují proti obchodu s kožešinami, říkají, že toto je další důvod, proč by všechny farmy měly skončit. "Vyzýváme 24 zemí světa, kde je chov norků stále povolen, aby vyhodnotily situaci a důkazy přicházející z Nizozemska," uvedla Clair Bassová z organizace Humane Society International. Podle této organizace se nejvíce norků chová v Číně, Dánsku a Polsku. Na tamních kožešinových farmách je ročně usmrceno 60 milionů zvířat. Nizozemsko výstavbu nových farem s kožešinovými zvířaty zakázalo v roce 2013 a nařídilo těm stávajícím, aby ukončily provoz do roku 2024.

V Nizozemsku je takových chovů 140, ročně vyvážejí kožešiny v hodnotě 90 milionů eur (téměř 2,4 miliardy korun). Podle mluvčího Nizozemské federace kožešinových farem Wima Verhagena je pro jejich majitele velmi těžké se s usmrcováním norků smířit, protože jen u mála z nakažených zvířat se projevily viditelné příznaky nemoci. Vláda postižené chovatele odškodní.

Témata:  COVID-19 koronavirus Nizozemí

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 16:38

Češi budou ve volbách do europarlamentu vybírat ze 30 uskupení

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy