Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Šanghaji přibylo skoro 6000 případů koronaviru, město rozšiřuje uzávěru

Šanghaj.
Šanghaj.
Foto: Qilei Cai

Čínské úřady začaly kvůli šířící se nemoci covid-19 uzavírat některé čtvrti v západní polovině Šanghaje, kde měl být podle původních plánů lockdown vyhlášen až od pátku. Uzávěra pokračuje také ve východní polovině města, které je se svými 26 miliony obyvatel nejlidnatější v Číně. Za posledních 24 hodin bylo v Šanghaji zaznamenáno téměř 6000 nových případů nákazy koronavirem.

Řada obyvatel čínské finanční metropole vyjádřila na sociálních sítích pochyby ohledně pokračující čínské politiky nulové tolerance vůči koronaviru za cenu extrémně přísných opatření.

Úřady o víkendu oznámily, že od pondělí do pátku zavedou v Šanghaji uzávěru pro čtvrti ležící východně od řeky Chuang-pchu, která městem protéká. Do této oblasti patří i moderní finanční čtvrť Pchu-tung. Druhá část Šanghaje, včetně centra města, má být uzavřena ve dnech 1. až 5. dubna. V uzavřených částech města lidé nesmějí opouštět domovy, nefunguje veřejná doprava. Mosty a tunely vedoucí přes řeku jsou neprůjezdné.

Lidé v západní části Šanghaje se v posledních dnech zásobovali potravinami, léky a dalšími nezbytnostmi před plánovaným lockdownem. Obyvatelé některých západních čtvrtí ale podle agentury Reuters uvedli, že dnes dostali od místních činitelů upozornění, podle nějž v příštích sedmi dnech nebudou smět opouštět své domovy. "Brzy obnovíme běžný život, ale nyní žádáme všechny, aby dbali protikoronavirových opatření, neshromažďovali se a omezili pohyb," uvádí se v jedné z takových výzev.

Denní přírůstky případů koronaviru v Šanghaji nadále rostou; za posledních 24 hodin přibylo 5987 nakažených, z nichž však jen 329 mělo příznaky nemoci. O den dříve byl přírůstek 4381 případů, z nich 96 symptomatických. Ve městě pokračuje plošné testování, při němž bylo od pondělka provedeno již 9,1 milionu testů, informovaly šanghajské úřady na dnešní tiskové konferenci. Zahájena byla rovněž dezinfekce míst, jako jsou kancelářské budovy, staveniště, trhy či školy.

Na čínských sociálních sítích se mezitím množí příspěvky, v nichž pisatelé zpochybňují praktičnost tvrdých uzávěr, zvlášť pak ve městech jako Šanghaj, kde je většina nakažených bez příznaků nemoci. Přispěvatelé si rovněž stěžují na problémy s nákupem potravin kvůli přetíženosti dodavatelských služeb a omezení přístupu ke zdravotním službám, které jsou zahlceny.

Podle agentury Reuters bylo během posledního dne hojně sdíleno video z obřího šanghajského kongresového centra, které bylo dočasně změněno na jedno z karanténní zařízení, do nichž jsou všichni lidé s pozitivním testem posíláni. "Žádáme vysvětlení! Opakovaně tu dochází k přenosům nákazy, na toaletách není voda, všude je špína," stěžuje si na videonahrávce skupina lidí zdravotnickým pracovníkům v ochranných kombinézách.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Témata:  Čína COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 10:02

Izrael kritizuje zprávu o neutralitě UNRWA

Izrael kritizuje zprávu o neutralitě Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Ta přišla v pondělí s informacemi, že Tel Aviv nikdy nevyjádřil obavy ze zaměstnanců UNRWA, jejichž seznam dostává každoročně od roku 2011.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy