Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V USA je k dispozici první dechový test na koronavirus

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal povolení k nouzovému použití prvního testu, který umí zjistit onemocnění covidem-19 z dechu. Vzorek je možné vyhodnotit do několika minut s vysokou přesností, uvádí se v prohlášení FDA.

Povolení bylo vydáno ve čtvrtek a FDA oznámil, že "jde o další případ rychlé inovace diagnostických metod covidu-19".

Nový test zvaný Breathalyzer vyvinula firma InspectIR. Výsledek lze získat do tří minut a zařízení o velikosti příručního zavazadla lze využívat v ordinacích lékařů, v nemocnicích i na testovacích místech. Jeden přístroj je schopen denně provést 160 testů.

Yvonne Maldonadová ze Stanfordovy univerzity, která pracuje na dalším dechovém testu, sdělila, že rozšíření testovacích metod pomůže přejít z pandemické do endemické fáze koronaviru. "Když si vzpomenete na začátek, první testy PCR byly hrozné. Byly velmi nepříjemné a vypadalo to, že tady budou napořád. Čím to (testování) bude snazší, tím lépe," citoval Maldonadovou deník The New York Times.

Dechová metoda se prověřovala na 2409 lidech, z nichž část měla symptomy nákazy virem. Dechová zkouška dokázala pozitivní případy vyhodnotit v 91 procentech, u negativních byla přesnost 99procentní.

Test využívá techniku chromatografie, která rozděluje složky vzorku a identifikuje je. Je schopná zachytit pět složek spojených s koronavirem a obsažených ve vydechované substanci. Pozitivní dechový test by se měl potvrzovat testem molekulárním, například PCR.

FDA uvedl, že negativní výsledek dechové zkoušky se musí posuzovat v kontextu se symptomy nebo kontakty testované osoby, protože stoprocentně nákazu nevylučuje. Úřad také nedoporučuje rozhodovat o léčbě výhradně na základě výsledku dechového testu.

Firma InspectIR chce každý týden vyrobit 100 přístrojů pro dechové testy.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Témata:  COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 16:53

Ukrajina tlačí na spojence: Kdyby nám Západ poskytl podporu jako Izraeli, taky jsme se ubránili

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy